-
1
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7by Idris Guessous, Jean-Christophe Luthi, Christopher Barrett Bowling, Jean-Marc Theler, Fred Paccaud, Jean-Michel Gaspoz, William McClellanGet full text
Published 2014-01-01
Article -
8
-
9by Martin Adam, Medea Imboden, Eva Boes, Emmanuel Schaffner, Nino Künzli, Harish Chandra Phuleria, Florian Kronenberg, Jean-Michel Gaspoz, David Carballo, Nicole Probst-HenschGet full text
Published 2014-01-01
Article -
10by Philippe Vuistiner, Valentin Rousson, Hugues Henry, Pierre Lescuyer, Olivier Boulat, Jean-Michel Gaspoz, Vincent Mooser, Peter Vollenweider, Gerard Waeber, Jacques Cornuz, Fred Paccaud, Murielle Bochud, Idris GuessousGet full text
Published 2015-01-01
Article -
11by Pedro Marques-Vidal, Murielle Bochud, François Bastardot, Thomas Lüscher, François Ferrero, Jean-Michel Gaspoz, Fred Paccaud, Adrian Urwyler, Roland von Känel, Christoph Hock, Gérard Waeber, Martin Preisig, Peter VollenweiderGet full text
Published 2011-01-01
Article -
12by Seraina Caviezel, Julia Dratva, Emmanuel Schaffner, Christian Schindler, Simon Endes, Christine S Autenrieth, Miriam Wanner, Brian Martin, Eric de Groot, Jean-Michel Gaspoz, Nino Künzli, Nicole Probst-Hensch, Arno Schmidt-TrucksässGet full text
Published 2015-01-01
Article -
13by Yves Jackson, Laurent Gétaz, Hans Wolff, Marylise Holst, Anne Mauris, Aglaé Tardin, Juan Sztajzel, Valérie Besse, Louis Loutan, Jean-Michel Gaspoz, Jean Jannin, Pedro Albajar Vinas, Alejandro Luquetti, François ChappuisGet full text
Published 2010-01-01
Article -
14by Sven Streit, Bruno R da Costa, Douglas C Bauer, Tinh-Hai Collet, Stefan Weiler, Lukas Zimmerli, Peter Frey, Jacques Cornuz, Jean-Michel Gaspoz, Edouard Battegay, Eve Kerr, Drahomir Aujesky, Nicolas RodondiGet full text
Published 2014-01-01
Article -
15by Conall M O'Seaghdha, Hongsheng Wu, Qiong Yang, Karen Kapur, Idris Guessous, Annie Mercier Zuber, Anna Köttgen, Candice Stoudmann, Alexander Teumer, Zoltán Kutalik, Massimo Mangino, Abbas Dehghan, Weihua Zhang, Gudny Eiriksdottir, Guo Li, Toshiko Tanaka, Laura Portas, Lorna M Lopez, Caroline Hayward, Kurt Lohman, Koichi Matsuda, Sandosh Padmanabhan, Dmitri Firsov, Rossella Sorice, Sheila Ulivi, A Catharina Brockhaus, Marcus E Kleber, Anubha Mahajan, Florian D Ernst, Vilmundur Gudnason, Lenore J Launer, Aurelien Mace, Eric Boerwinckle, Dan E Arking, Chizu Tanikawa, Yusuke Nakamura, Morris J Brown, Jean-Michel Gaspoz, Jean-Marc Theler, David S Siscovick, Bruce M Psaty, Sven Bergmann, Peter Vollenweider, Veronique Vitart, Alan F Wright, Tatijana Zemunik, Mladen Boban, Ivana Kolcic, Pau Navarro, Edward M Brown, Karol Estrada, Jingzhong Ding, Tamara B Harris, Stefania Bandinelli, Dena Hernandez, Andrew B Singleton, Giorgia Girotto, Daniela Ruggiero, Adamo Pio d'Adamo, Antonietta Robino, Thomas Meitinger, Christa Meisinger, Gail Davies, John M Starr, John C Chambers, Bernhard O Boehm, Bernhard R Winkelmann, Jie Huang, Federico Murgia, Sarah H Wild, Harry Campbell, Andrew P Morris, Oscar H Franco, Albert Hofman, Andre G Uitterlinden, Fernando Rivadeneira, Uwe Völker, Anke Hannemann, Reiner Biffar, Wolfgang Hoffmann, So-Youn Shin, Pierre Lescuyer, Hughes Henry, Claudia Schurmann, SUNLIGHT Consortium, GEFOS Consortium, Patricia B Munroe, Paolo Gasparini, Nicola Pirastu, Marina Ciullo, Christian Gieger, Winfried März, Lars Lind, Tim D Spector, Albert V Smith, Igor Rudan, James F Wilson, Ozren Polasek, Ian J Deary, Mario Pirastu, Luigi Ferrucci, Yongmei Liu, Bryan Kestenbaum, Jaspal S Kooner, Jacqueline C M Witteman, Matthias Nauck, W H Linda Kao, Henri Wallaschofski, Olivier Bonny, Caroline S Fox, Murielle BochudGet full text
Published 2013-01-01
Article -
16by Cristian Pattaro, Alexander Teumer, Mathias Gorski, Audrey Y. Chu, Man Li, Vladan Mijatovic, Maija Garnaas, Adrienne Tin, Rossella Sorice, Yong Li, Daniel Taliun, Matthias Olden, Meredith Foster, Qiong Yang, Ming-Huei Chen, Tune H. Pers, Andrew D. Johnson, Yi-An Ko, Christian Fuchsberger, Bamidele Tayo, Michael Nalls, Mary F. Feitosa, Aaron Isaacs, Abbas Dehghan, Pio d’Adamo, Adebowale Adeyemo, Aida Karina Dieffenbach, Alan B. Zonderman, Ilja M. Nolte, Peter J. van der Most, Alan F. Wright, Alan R. Shuldiner, Alanna C. Morrison, Albert Hofman, Albert V. Smith, Albert W. Dreisbach, Andre Franke, Andre G. Uitterlinden, Andres Metspalu, Anke Tonjes, Antonio Lupo, Antonietta Robino, Åsa Johansson, Ayse Demirkan, Barbara Kollerits, Barry I. Freedman, Belen Ponte, Ben A. Oostra, Bernhard Paulweber, Bernhard K. Krämer, Braxton D. Mitchell, Brendan M. Buckley, Carmen A. Peralta, Caroline Hayward, Catherine Helmer, Charles N. Rotimi, Christian M. Shaffer, Christian Müller, Cinzia Sala, Cornelia M. van Duijn, Aude Saint-Pierre, Daniel Ackermann, Daniel Shriner, Daniela Ruggiero, Daniela Toniolo, Yingchang Lu, Daniele Cusi, Darina Czamara, David Ellinghaus, David S. Siscovick, Douglas Ruderfer, Christian Gieger, Harald Grallert, Elena Rochtchina, Elizabeth J. Atkinson, Elizabeth G. Holliday, Eric Boerwinkle, Erika Salvi, Erwin P. Bottinger, Federico Murgia, Fernando Rivadeneira, Florian Ernst, Florian Kronenberg, Frank B. Hu, Gerjan J. Navis, Gary C. Curhan, George B. Ehret, Georg Homuth, Stefan Coassin, Gian-Andri Thun, Giorgio Pistis, Giovanni Gambaro, Giovanni Malerba, Grant W. Montgomery, Gudny Eiriksdottir, Gunnar Jacobs, Guo Li, H-Erich Wichmann, Harry Campbell, Helena Schmidt, Henri Wallaschofski, Henry Völzke, Hermann Brenner, Heyo K. Kroemer, Holly Kramer, Honghuang Lin, I. Mateo Leach, Ian Ford, Idris Guessous, Igor Rudan, Inga Prokopenko, Ingrid Borecki, Iris M. Heid, Ivana Kolcic, Ivana Persico, J. Wouter Jukema, James F. Wilson, Janine F. Felix, Jasmin Divers, Jean-Charles Lambert, Jeanette M. Stafford, Jean-Michel Gaspoz, Jennifer A. Smith, Jessica D. Faul, Jie Jin Wang, Jingzhong Ding, Joel N. Hirschhorn, John Attia, John B. Whitfield, John Chalmers, Jorma Viikari, Josef Coresh, Joshua C. Denny, Juha Karjalainen, Jyotika K. Fernandes, Karlhans Endlich, Katja Butterbach, Keith L. Keene, Kurt Lohman, Laura Portas, Lenore J. Launer, Leo-Pekka Lyytikäinen, Loic Yengo, Lude Franke, Luigi Ferrucci, Lynda M. Rose, Lyudmyla Kedenko, Madhumathi Rao, Maksim Struchalin, Marcus E. Kleber, Margherita Cavalieri, Margot Haun, Marilyn C. Cornelis, Marina Ciullo, Mario Pirastu, Mariza de Andrade, Mark A. McEvoy, Mark Woodward, Martin Adam, Massimiliano Cocca, Matthias Nauck, Medea Imboden, Melanie Waldenberger, Menno Pruijm, Marie Metzger, Michael Stumvoll, Michele K. Evans, Michele M. Sale, Mika Kähönen, Mladen Boban, Murielle Bochud, Myriam Rheinberger, Niek Verweij, Nabila Bouatia-Naji, Nicholas G. Martin, Nick Hastie, Nicole Probst-Hensch, Nicole Soranzo, Olivier Devuyst, Olli Raitakari, Omri Gottesman, Oscar H. Franco, Ozren Polasek, Paolo Gasparini, Patricia B. Munroe, Paul M. Ridker, Paul Mitchell, Paul Muntner, Christa Meisinger, Johannes H. Smit, ICBP Consortium, AGEN Consortium, CARDIOGRAM, CHARGe-Heart Failure Group, ECHOGen Consortium, Peter Kovacs, Philipp S. Wild, Philippe Froguel, Rainer Rettig, Reedik Mägi, Reiner Biffar, Reinhold Schmidt, Rita P. S. Middelberg, Robert J. Carroll, Brenda W. Penninx, Rodney J. Scott, Ronit Katz, Sanaz Sedaghat, Sarah H. Wild, Sharon L. R. Kardia, Sheila Ulivi, Shih-Jen Hwang, Stefan Enroth, Stefan Kloiber, Stella Trompet, Benedicte Stengel, Stephen J. Hancock, Stephen T. Turner, Sylvia E. Rosas, Sylvia Stracke, Tamara B. Harris, Tanja Zeller, Tatijana Zemunik, Terho Lehtimäki, Thomas Illig, Thor Aspelund, Tiit Nikopensius, Tonu Esko, Toshiko Tanaka, Ulf Gyllensten, Uwe Völker, Valur Emilsson, Veronique Vitart, Ville Aalto, Vilmundur Gudnason, Vincent Chouraki, Wei-Min Chen, Wilmar Igl, Winfried März, Wolfgang Koenig, Wolfgang Lieb, Ruth J. F. Loos, Yongmei Liu, Harold Snieder, Peter P. Pramstaller, Afshin Parsa, Jeffrey R. O’Connell, Katalin Susztak, Pavel Hamet, Johanne Tremblay, Ian H. de Boer, Carsten A. Böger, Wolfram Goessling, Daniel I. Chasman, Anna Köttgen, W. H. Linda Kao, Caroline S. FoxGet full text
Published 2016-01-01
Article