365 de ani de la tipărirea Pravilei lui Vasile Lupu (1646)
Traducerea şi tipărirea în secolul al XVII-lea a primelor texte juridice româneşti se impun cu necesitate pentru vremurile respective când reprezentanţii bisericii nu aveau un cod scris pe care să se bazeze în judecarea pricinilor, cutuma jucând rolul principal. Având în vedere că în 2011 se împlin...
Main Author: | |
---|---|
Format: | Article |
Language: | English |
Published: |
University of Bucharest
2011-01-01
|
Series: | Studii de Biblioteconomie şi Ştiinţa Informării |
Subjects: | |
Online Access: | http://www.lisr.ro/15-erich.pdf |