-
341by Dmitry Shungin, Simon Haworth, Kimon Divaris, Cary S. Agler, Yoichiro Kamatani, Myoung Keun Lee, Kelsey Grinde, George Hindy, Viivi Alaraudanjoki, Paula Pesonen, Alexander Teumer, Birte Holtfreter, Saori Sakaue, Jun Hirata, Yau-Hua Yu, Paul M. Ridker, Franco Giulianini, Daniel I. Chasman, Patrik K. E. Magnusson, Takeaki Sudo, Yukinori Okada, Uwe Völker, Thomas Kocher, Vuokko Anttonen, Marja-Liisa Laitala, Marju Orho-Melander, Tamar Sofer, John R. Shaffer, Alexandre Vieira, Mary L. Marazita, Michiaki Kubo, Yasushi Furuichi, Kari E. North, Steve Offenbacher, Erik Ingelsson, Paul W. Franks, Nicholas J. Timpson, Ingegerd JohanssonGet full text
Published 2019-06-01
Article -
342by Anna Helgadottir, Gudmar Thorleifsson, Solveig Gretarsdottir, Olafur A. Stefansson, Vinicius Tragante, Rosa B. Thorolfsdottir, Ingileif Jonsdottir, Thorsteinn Bjornsson, Valgerdur Steinthorsdottir, Niek Verweij, Jonas B. Nielsen, Wei Zhou, Lasse Folkersen, Andreas Martinsson, Mahyar Heydarpour, Siddharth Prakash, Gylfi Oskarsson, Tomas Gudbjartsson, Arnar Geirsson, Isleifur Olafsson, Emil L. Sigurdsson, Peter Almgren, Olle Melander, Anders Franco-Cereceda, Anders Hamsten, Lars Fritsche, Maoxuan Lin, Bo Yang, Whitney Hornsby, Dongchuan Guo, Chad M. Brummett, Gonçalo Abecasis, Michael Mathis, Dianna Milewicz, Simon C. Body, Per Eriksson, Cristen J. Willer, Kristian Hveem, Christopher Newton-Cheh, J. Gustav Smith, Ragnar Danielsen, Gudmundur Thorgeirsson, Unnur Thorsteinsdottir, Daniel F. Gudbjartsson, Hilma Holm, Kari StefanssonGet full text
Published 2018-03-01
Article -
343by Fumiaki Imamura, Stephen J Sharp, Albert Koulman, Matthias B Schulze, Janine Kröger, Julian L Griffin, José M Huerta, Marcela Guevara, Ivonne Sluijs, Antonio Agudo, Eva Ardanaz, Beverley Balkau, Heiner Boeing, Veronique Chajes, Christina C Dahm, Courtney Dow, Guy Fagherazzi, Edith J M Feskens, Paul W Franks, Diana Gavrila, Marc Gunter, Rudolf Kaaks, Timothy J Key, Kay-Tee Khaw, Tilman Kühn, Olle Melander, Elena Molina-Portillo, Peter M Nilsson, Anja Olsen, Kim Overvad, Domenico Palli, Salvatore Panico, Olov Rolandsson, Sabina Sieri, Carlotta Sacerdote, Nadia Slimani, Annemieke M W Spijkerman, Anne Tjønneland, Rosario Tumino, Yvonne T van der Schouw, Claudia Langenberg, Elio Riboli, Nita G Forouhi, Nick J WarehamGet full text
Published 2017-10-01
Article -
344by Vivian Viallon, Mathilde His, Sabina Rinaldi, Marie Breeur, Audrey Gicquiau, Bertrand Hemon, Kim Overvad, Anne Tjønneland, Agnetha Linn Rostgaard-Hansen, Joseph A. Rothwell, Lucie Lecuyer, Gianluca Severi, Rudolf Kaaks, Theron Johnson, Matthias B. Schulze, Domenico Palli, Claudia Agnoli, Salvatore Panico, Rosario Tumino, Fulvio Ricceri, W. M. Monique Verschuren, Peter Engelfriet, Charlotte Onland-Moret, Roel Vermeulen, Therese Haugdahl Nøst, Ilona Urbarova, Raul Zamora-Ros, Miguel Rodriguez-Barranco, Pilar Amiano, José Maria Huerta, Eva Ardanaz, Olle Melander, Filip Ottoson, Linda Vidman, Matilda Rentoft, Julie A. Schmidt, Ruth C. Travis, Elisabete Weiderpass, Mattias Johansson, Laure Dossus, Mazda Jenab, Marc J. Gunter, Justo Lorenzo Bermejo, Dominique Scherer, Reza M. Salek, Pekka Keski-Rahkonen, Pietro FerrariGet full text
Published 2021-09-01
Article -
345by Viktoria Gusarova, Colm O’Dushlaine, Tanya M. Teslovich, Peter N. Benotti, Tooraj Mirshahi, Omri Gottesman, Cristopher V. Van Hout, Michael F. Murray, Anubha Mahajan, Jonas B. Nielsen, Lars Fritsche, Anders Berg Wulff, Daniel F. Gudbjartsson, Marketa Sjögren, Connor A. Emdin, Robert A. Scott, Wen-Jane Lee, Aeron Small, Lydia C. Kwee, Om Prakash Dwivedi, Rashmi B. Prasad, Shannon Bruse, Alexander E. Lopez, John Penn, Anthony Marcketta, Joseph B. Leader, Christopher D. Still, H. Lester Kirchner, Uyenlinh L. Mirshahi, Amr H. Wardeh, Cassandra M. Hartle, Lukas Habegger, Samantha N. Fetterolf, Teresa Tusie-Luna, Andrew P. Morris, Hilma Holm, Valgerdur Steinthorsdottir, Patrick Sulem, Unnur Thorsteinsdottir, Jerome I. Rotter, Lee-Ming Chuang, Scott Damrauer, David Birtwell, Chad M. Brummett, Amit V. Khera, Pradeep Natarajan, Marju Orho-Melander, Jason Flannick, Luca A. Lotta, Cristen J. Willer, Oddgeir L. Holmen, Marylyn D. Ritchie, David H. Ledbetter, Andrew J. Murphy, Ingrid B. Borecki, Jeffrey G. Reid, John D. Overton, Ola Hansson, Leif Groop, Svati H. Shah, William E. Kraus, Daniel J. Rader, Yii-Der I. Chen, Kristian Hveem, Nicholas J. Wareham, Sekar Kathiresan, Olle Melander, Kari Stefansson, Børge G. Nordestgaard, Anne Tybjærg-Hansen, Goncalo R. Abecasis, David Altshuler, Jose C. Florez, Michael Boehnke, Mark I. McCarthy, George D. Yancopoulos, David J. Carey, Alan R. Shuldiner, Aris Baras, Frederick E. Dewey, Jesper GromadaGet full text
Published 2018-06-01
Article -
346by Shafqat Ahmad, Gull Rukh, Tibor V Varga, Ashfaq Ali, Azra Kurbasic, Dmitry Shungin, Ulrika Ericson, Robert W Koivula, Audrey Y Chu, Lynda M Rose, Andrea Ganna, Qibin Qi, Alena Stančáková, Camilla H Sandholt, Cathy E Elks, Gary Curhan, Majken K Jensen, Rulla M Tamimi, Kristine H Allin, Torben Jørgensen, Soren Brage, Claudia Langenberg, Mette Aadahl, Niels Grarup, Allan Linneberg, Guillaume Paré, InterAct Consortium, DIRECT Consortium, Patrik K E Magnusson, Nancy L Pedersen, Michael Boehnke, Anders Hamsten, Karen L Mohlke, Louis T Pasquale, Oluf Pedersen, Robert A Scott, Paul M Ridker, Erik Ingelsson, Markku Laakso, Torben Hansen, Lu Qi, Nicholas J Wareham, Daniel I Chasman, Göran Hallmans, Frank B Hu, Frida Renström, Marju Orho-Melander, Paul W FranksGet full text
Published 2013-01-01
Article -
347by Corina Lesseur, Aida Ferreiro-Iglesias, James D McKay, Yohan Bossé, Mattias Johansson, Valerie Gaborieau, Maria Teresa Landi, David C Christiani, Neil C Caporaso, Stig E Bojesen, Christopher I Amos, Sanjay Shete, Geoffrey Liu, Gadi Rennert, Demetrius Albanes, Melinda C Aldrich, Adonina Tardon, Chu Chen, Liloglou Triantafillos, John K Field, Marion Dawn Teare, Lambertus A Kiemeney, Brenda Diergaarde, Robert L Ferris, Shanbeh Zienolddiny, Stephen Lam, Andrew F Olshan, Mark C Weissler, Martin Lacko, Angela Risch, Heike Bickeböller, Andy R Ness, Steve Thomas, Loic Le Marchand, Matthew B Schabath, Victor Wünsch-Filho, Eloiza H Tajara, Angeline S Andrew, Gary M Clifford, Philip Lazarus, Kjell Grankvist, Mikael Johansson, Susanne Arnold, Olle Melander, Hans Brunnström, Stefania Boccia, Gabriella Cadoni, Wim Timens, Ma'en Obeidat, Xiangjun Xiao, Richard S Houlston, Rayjean J Hung, Paul BrennanGet full text
Published 2021-03-01
Article -
348by Ahmadizar, F., An, P., Brody, J.A, Cai, J., Chasman, D.I, Cuadrat, R.R.C, Daghlas, I., Dupuis, J., Ellervik, C., Ericson, U., Feitosa, M.F, Florez, J.C, Floyd, J.S, Franco, G., Ghanbari, M., Gill, D., Goodarzi, M.O, Guo, X., Hindy, G., Ikram, M.A, Isaksen, J.L, Jager, S., Kalyani, R.R, Kanters, J.K, Kaplan, R.C, Kavousi, M., Lange, L., Liu, C.-T, Masana, L., Meigs, J.B, Mercader, J.M, Merino, J., Moon, J.-Y, Olesen, M.S, Orho-Melander, M., Porneala, B.C, Province, M.A, Psaty, B.M, Qi, Q., Raffield, L.M, Raghavan, S., Richardson, T.G, Ridker, P.M, Rotter, J.I, Schulze, M.B, Sitlani, C.M, Smith, G.D, Uitterlinden, A., Vaidya, D., Wu, P., Yanek, L.R, Yao, J.View Fulltext in Publisher
Published 2022
Article -
349by Robert Carreras-Torres, Mattias Johansson, Philip C Haycock, Kaitlin H Wade, Caroline L Relton, Richard M Martin, George Davey Smith, Demetrius Albanes, Melinda C Aldrich, Angeline Andrew, Susanne M Arnold, Heike Bickeböller, Stig E Bojesen, Hans Brunnström, Jonas Manjer, Irene Brüske, Neil E Caporaso, Chu Chen, David C Christiani, W Jay Christian, Jennifer A Doherty, Eric J Duell, John K Field, Michael P A Davies, Michael W Marcus, Gary E Goodman, Kjell Grankvist, Aage Haugen, Yun-Chul Hong, Lambertus A Kiemeney, Erik H F M van der Heijden, Peter Kraft, Mikael B Johansson, Stephen Lam, Maria Teresa Landi, Philip Lazarus, Loïc Le Marchand, Geoffrey Liu, Olle Melander, Sungshim L Park, Gad Rennert, Angela Risch, Eric B Haura, Ghislaine Scelo, David Zaridze, Anush Mukeriya, Milan Savić, Jolanta Lissowska, Beata Swiatkowska, Vladimir Janout, Ivana Holcatova, Dana Mates, Matthew B Schabath, Hongbing Shen, Adonina Tardon, M Dawn Teare, Penella Woll, Ming-Sound Tsao, Xifeng Wu, Jian-Min Yuan, Rayjean J Hung, Christopher I Amos, James McKay, Paul BrennanGet full text
Published 2017-01-01
Article -
350by Aida Ferreiro-Iglesias, Corina Lesseur, James McKay, Rayjean J. Hung, Younghun Han, Xuchen Zong, David Christiani, Mattias Johansson, Xiangjun Xiao, Yafang Li, David C. Qian, Xuemei Ji, Geoffrey Liu, Neil Caporaso, Ghislaine Scelo, David Zaridze, Anush Mukeriya, Milica Kontic, Simona Ognjanovic, Jolanta Lissowska, Małgorzata Szołkowska, Beata Swiatkowska, Vladimir Janout, Ivana Holcatova, Ciprian Bolca, Milan Savic, Miodrag Ognjanovic, Stig Egil Bojesen, Xifeng Wu, Demetrios Albanes, Melinda C. Aldrich, Adonina Tardon, Ana Fernandez-Somoano, Guillermo Fernandez-Tardon, Loic Le Marchand, Gadi Rennert, Chu Chen, Jennifer Doherty, Gary Goodman, Heike Bickeböller, H-Erich Wichmann, Angela Risch, Albert Rosenberger, Hongbing Shen, Juncheng Dai, John K. Field, Michael Davies, Penella Woll, M. Dawn Teare, Lambertus A. Kiemeney, Erik H. F. M. van der Heijden, Jian-Min Yuan, Yun-Chul Hong, Aage Haugen, Shanbeh Zienolddiny, Stephen Lam, Ming-Sound Tsao, Mikael Johansson, Kjell Grankvist, Matthew B. Schabath, Angeline Andrew, Eric Duell, Olle Melander, Hans Brunnström, Philip Lazarus, Susanne Arnold, Stacey Slone, Jinyoung Byun, Ahsan Kamal, Dakai Zhu, Maria Teresa Landi, Christopher I. Amos, Paul BrennanGet full text
Published 2018-09-01
Article -
351by Sandosh Padmanabhan, Olle Melander, Toby Johnson, Anna Maria Di Blasio, Wai K Lee, Davide Gentilini, Claire E Hastie, Cristina Menni, Maria Cristina Monti, Christian Delles, Stewart Laing, Barbara Corso, Gerjan Navis, Arjan J Kwakernaak, Pim van der Harst, Murielle Bochud, Marc Maillard, Michel Burnier, Thomas Hedner, Sverre Kjeldsen, Björn Wahlstrand, Marketa Sjögren, Cristiano Fava, Martina Montagnana, Elisa Danese, Ole Torffvit, Bo Hedblad, Harold Snieder, John M C Connell, Morris Brown, Nilesh J Samani, Martin Farrall, Giancarlo Cesana, Giuseppe Mancia, Stefano Signorini, Guido Grassi, Susana Eyheramendy, H Erich Wichmann, Maris Laan, David P Strachan, Peter Sever, Denis Colm Shields, Alice Stanton, Peter Vollenweider, Alexander Teumer, Henry Völzke, Rainer Rettig, Christopher Newton-Cheh, Pankaj Arora, Feng Zhang, Nicole Soranzo, Timothy D Spector, Gavin Lucas, Sekar Kathiresan, David S Siscovick, Jian'an Luan, Ruth J F Loos, Nicholas J Wareham, Brenda W Penninx, Ilja M Nolte, Martin McBride, William H Miller, Stuart A Nicklin, Andrew H Baker, Delyth Graham, Robert A McDonald, Jill P Pell, Naveed Sattar, Paul Welsh, Global BPgen Consortium, Patricia Munroe, Mark J Caulfield, Alberto Zanchetti, Anna F DominiczakGet full text
Published 2010-10-01
Article -
352by Jason, Flannick, Fuchsberger, Christian, Mahajan, Anubha, Teslovich, Tanya M., Agarwala, Vineeta, Gaulton, Kyle J., Caulkins, Lizz, Koesterer, Ryan, Ma, Clement, Moutsianas, Loukas, McCarthy, Davis J., Rivas, Manuel A., Perry, John R. B., Sim, Xueling, Blackwell, Thomas W., Robertson, Neil R., Rayner, N William, Cingolani, Pablo, Locke, Adam E., Tajes, Juan Fernandez, Highland, Heather M., Dupuis, Josee, Chines, Peter S., Lindgren, Cecilia M., Hartl, Christopher, Jackson, Anne U., Chen, Han, Huyghe, Jeroen R., van de Bunt, Martijn, Pearson, Richard D., Kumar, Ashish, Müller-Nurasyid, Martina, Grarup, Niels, Stringham, Heather M., Gamazon, Eric R., Chen, Yuhui, Scott, Robert A., Below, Jennifer E., Chen, Peng, Huang, Jinyan, Go, Min Jin, Stitzel, Michael L., Pasko, Dorota, Parker, Stephen C. J., Varga, Tibor V., Green, Todd, Beer, Nicola L., Day-Williams, Aaron G., Ferreira, Teresa, Fingerlin, Tasha, Horikoshi, Momoko, Hu, Cheng, Huh, Iksoo, Ikram, Mohammad Kamran, Kim, Bong-Jo, Kim, Yongkang, Kim, Young Jin, Kwon, Min-Seok, Lee, Juyoung, Lee, Selyeong, Lin, Keng-Han, Maxwell, Taylor J., Nagai, Yoshihiko, Wang, Xu, Welch, Ryan P., Yoon, Joon, Zhang, Weihua, Barzilai, Nir, Voight, Benjamin F., Han, Bok-Ghee, Jenkinson, Christopher P., Kuulasmaa, Teemu, Kuusisto, Johanna, Manning, Alisa, Ng, Maggie C. Y., Palmer, Nicholette D., Balkau, Beverley, Stančáková, Alena, Abboud, Hanna E., Boeing, Heiner, Giedraitis, Vilmantas, Prabhakaran, Dorairaj, Gottesman, Omri, Scott, James, Carey, Jason, Kwan, Phoenix, Grant, George, Smith, Joshua D., Neale, Benjamin M., Purcell, Shaun, Butterworth, Adam S., Howson, Joanna M. M., Lee, Heung Man, Lu, Yingchang, Kwak, Soo-Heon, Zhao, Wei, Danesh, John, Lam, Vincent K. L., Park, Kyong Soo, Saleheen, Danish, So, Wing Yee, Tam, Claudia H. T., Afzal, Uzma, Aguilar, David, Arya, Rector, Aung, Tin, Chan, Edmund, Navarro, Carmen, Cheng, Ching-Yu, Palli, Domenico, Correa, Adolfo, Curran, Joanne E., Rybin, Dennis, Farook, Vidya S., Fowler, Sharon P., Freedman, Barry I., Griswold, Michael, Hale, Daniel Esten, Hicks, Pamela J., Khor, Chiea-Chuen, Kumar, Satish, Lehne, Benjamin, Thuillier, Dorothée, Lim, Wei Yen, Liu, Jianjun, Loh, Marie, Musani, Solomon K., Puppala, Sobha, Scott, William R., Yengo, Loïc, Tan, Sian-Tsung, Taylor, Herman A., Thameem, Farook, Wilson, Gregory, Wong, Tien Yin, Njølstad, Pål Rasmus, Levy, Jonathan C., Mangino, Massimo, Bonnycastle, Lori L., Schwarzmayr, Thomas, Fadista, João, Surdulescu, Gabriela L., Herder, Christian, Groves, Christopher J., Wieland, Thomas, Bork-Jensen, Jette, Brandslund, Ivan, Christensen, Cramer, Koistinen, Heikki A., Doney, Alex S. F., Kinnunen, Leena, Esko, Tõnu, Farmer, Andrew J., Hakaste, Liisa, Hodgkiss, Dylan, Kravic, Jasmina, Lyssenko, Valeri, Hollensted, Mette, Jørgensen, Marit E., Jørgensen, Torben, Ladenvall, Claes, Justesen, Johanne Marie, Käräjämäki, Annemari, Kriebel, Jennifer, Rathmann, Wolfgang, Lannfelt, Lars, Lauritzen, Torsten, Narisu, Narisu, Linneberg, Allan, Melander, Olle, Milani, Lili, Neville, Matt, Orho-Melander, Marju, Qi, Lu, Qi, Qibin, Roden, Michael, Rolandsson, Olov, Altshuler, David, Lee, Jaehoon, Ph. D. Massachusetts Institute of TechnologyGet fulltext
Published 2018
Article -
353by Aguilar-Salinas, C.A, AMP-T2D-GENES, Myocardial Infarction Genetics Consortium, Antonacci-Fulton, L., Ardissino, D., Arnett, D.K, Aslibekyan, S., Atzmon, G., Ballantyne, C.M, Barajas-Olmos, F., Barzilai, N., Becker, L.C, Bielak, L.F, Bis, J.C, Blangero, J., Boehnke, M., Boerwinkle, E., Bonnycastle, L.L, Bottinger, E., Bowden, D.W, Bown, M.J, Brody, J.A, Broome, J.G, Burtt, N.P, Cade, B.E, Centeno-Cruz, F., Chaffin, M.D, Chan, E., Chang, Y.-C, Chen, Y.-D.I, Cheng, C.-Y, Choi, W.J, Chowdhury, R., Contreras-Cubas, C., Córdova, E.J, Correa, A., Cupples, L.A, Curran, J.E, Danesh, J., de Vries, P.S, DeFronzo, R.A, Doddapaneni, H., Dornbos, P., Duggirala, R., Dutcher, S.K, Ellinor, P.T, Emery, L.S, Flannick, J.A, Florez, J.C, Fornage, M., Freedman, B.I, Fuster, V., Garay-Sevilla, M.E, García-Ortiz, H., Germer, S., Gibbs, R.A, Gieger, C., Glaser, B., Gonzalez, C., Gonzalez-Villalpando, M.E, Graff, M., Graham, S.E, Grarup, N., Groop, L.C, Guo, X., Gupta, N., Han, S., Hanis, C.L, Hansen, T., He, J., Heard-Costa, N.L, Hindy, G., Hung, Y.-J, Hwang, M.Y, Irvin, M.R, Islas-Andrade, S., Jarvik, G.P, Kang, H.M, Kardia, S.L.R, Kathiresan, S., Kelly, T., Kenny, E.E, Khan, A.T, Khera, A.V, Kim, B.-J, Kim, R.W, Kim, Y.J, Koistinen, H.A, Kooperberg, C., Kuusisto, J., Kwak, S.H, Laakso, M., Lange, L.A, Lee, J., Lee, J., Lee, S., Lehman, D.M, Lemaitre, R.N, Linneberg, A., Liu, D.J, Liu, J., Loos, R.J.F, Lubitz, S.A, Lyssenko, V., Ma, R.C.W, Martin, L.W, Martínez-Hernández, A., Mathias, R.A, McCarthy, M.I, McGarvey, S.T, McPherson, R., Meigs, J.B, Meitinger, T., Melander, O., Mendoza-Caamal, E., Metcalf, G.A, Mi, X., Mohlke, K.L, Montasser, M.E, Moon, J.-Y, Moreno-Macías, H., Morrison, A.C, Muzny, D.M, Natarajan, P., Nelson, S.C, NHLBI TOPMed Lipids Working Group, NHLBI Trans-Omics for Precision Medicine (TOPMed) Consortium, Nilsson, P.M, O'Connell, J.R, Orho-Melander, M., Orozco, L., Palmer, C.N.A, Palmer, N.D, Park, C.J, Park, J., Park, K.S, Pedersen, O., Peloso, G.M, Peralta, J.M, Peyser, P.A, Post, W.S, Preuss, M., Psaty, B.M, Qi, Q., Rader, D.J, Rao, D.C, Redline, S., Reiner, A.P, Revilla-Monsalve, C., Rich, S.S, Rotter, J.I, Samani, N., Schunkert, H., Schurmann, C., Selvaraj, M.S, Seo, D., Seo, J.-S, Sim, X., Sladek, R., Small, K.S, So, W.Y, Stilp, A.M, Tai, E.S, Tam, C.H.T, Taylor, K.D, Teo, Y.Y, Thameem, F., Tomlinson, B., Tsai, M.Y, Tuomi, T., Tuomilehto, J., Tusié-Luna, T., Udler, M.S, van Dam, R.M, Vasan, R.S, Viaud Martinez, K.A, Wang, F.F, Wang, M., Wang, X., Watkins, H., Weeks, D.E, Willer, C.J, Wilson, J.G, Witte, D.R, Wong, T.-Y, Yanek, L.R, Zhang, D.View Fulltext in Publisher
Published 2022
Article -
354by Xuemei Ji, Semanti Mukherjee, Maria Teresa Landi, Yohan Bosse, Philippe Joubert, Dakai Zhu, Ivan Gorlov, Xiangjun Xiao, Younghun Han, Olga Gorlova, Rayjean J. Hung, Yonathan Brhane, Robert Carreras-Torres, David C. Christiani, Neil Caporaso, Mattias Johansson, Geoffrey Liu, Stig E. Bojesen, Loic Le Marchand, Demetrios Albanes, Heike Bickeböller, Melinda C. Aldrich, William S. Bush, Adonina Tardon, Gad Rennert, Chu Chen, Jinyoung Byun, Konstantin H. Dragnev, John K. Field, Lambertus FA. Kiemeney, Philip Lazarus, Shan Zienolddiny, Stephen Lam, Matthew B. Schabath, Angeline S. Andrew, Pier A. Bertazzi, Angela C. Pesatori, Nancy Diao, Li Su, Lei Song, Ruyang Zhang, Natasha Leighl, Jakob S. Johansen, Anders Mellemgaard, Walid Saliba, Christopher Haiman, Lynne Wilkens, Ana Fernandez-Somoano, Guillermo Fernandez-Tardon, Erik H. F. M. van der Heijden, Jin Hee Kim, Michael P. A. Davies, Michael W. Marcus, Hans Brunnström, Jonas Manjer, Olle Melander, David C. Muller, Kim Overvad, Antonia Trichopoulou, Rosario Tumino, Gary E. Goodman, Angela Cox, Fiona Taylor, Penella Woll, Erich Wichmann, Thomas Muley, Angela Risch, Albert Rosenberger, Kjell Grankvist, Mikael Johansson, Frances Shepherd, Ming-Sound Tsao, Susanne M. Arnold, Eric B. Haura, Ciprian Bolca, Ivana Holcatova, Vladimir Janout, Milica Kontic, Jolanta Lissowska, Anush Mukeria, Simona Ognjanovic, Tadeusz M. Orlowski, Ghislaine Scelo, Beata Swiatkowska, David Zaridze, Per Bakke, Vidar Skaug, Lesley M. Butler, Kenneth Offit, Preethi Srinivasan, Chaitanya Bandlamudi, Matthew D. Hellmann, David B. Solit, Mark E. Robson, Charles M. Rudin, Zsofia K. Stadler, Barry S. Taylor, Michael F. Berger, Richard Houlston, John McLaughlin, Victoria Stevens, David C. Nickle, Ma’en Obeidat, Wim Timens, María Soler Artigas, Sanjay Shete, Hermann Brenner, Stephen Chanock, Paul Brennan, James D. McKay, Christopher I. AmosGet full text
Published 2020-05-01
Article -
355by Tuomas O Kilpeläinen, Lu Qi, Soren Brage, Stephen J Sharp, Emily Sonestedt, Ellen Demerath, Tariq Ahmad, Samia Mora, Marika Kaakinen, Camilla Helene Sandholt, Christina Holzapfel, Christine S Autenrieth, Elina Hyppönen, Stéphane Cauchi, Meian He, Zoltan Kutalik, Meena Kumari, Alena Stančáková, Karina Meidtner, Beverley Balkau, Jonathan T Tan, Massimo Mangino, Nicholas J Timpson, Yiqing Song, M Carola Zillikens, Kathleen A Jablonski, Melissa E Garcia, Stefan Johansson, Jennifer L Bragg-Gresham, Ying Wu, Jana V van Vliet-Ostaptchouk, N Charlotte Onland-Moret, Esther Zimmermann, Natalia V Rivera, Toshiko Tanaka, Heather M Stringham, Günther Silbernagel, Stavroula Kanoni, Mary F Feitosa, Soren Snitker, Jonatan R Ruiz, Jeffery Metter, Maria Teresa Martinez Larrad, Mustafa Atalay, Maarit Hakanen, Najaf Amin, Christine Cavalcanti-Proença, Anders Grøntved, Göran Hallmans, John-Olov Jansson, Johanna Kuusisto, Mika Kähönen, Pamela L Lutsey, John J Nolan, Luigi Palla, Oluf Pedersen, Louis Pérusse, Frida Renström, Robert A Scott, Dmitry Shungin, Ulla Sovio, Tuija H Tammelin, Tapani Rönnemaa, Timo A Lakka, Matti Uusitupa, Manuel Serrano Rios, Luigi Ferrucci, Claude Bouchard, Aline Meirhaeghe, Mao Fu, Mark Walker, Ingrid B Borecki, George V Dedoussis, Andreas Fritsche, Claes Ohlsson, Michael Boehnke, Stefania Bandinelli, Cornelia M van Duijn, Shah Ebrahim, Debbie A Lawlor, Vilmundur Gudnason, Tamara B Harris, Thorkild I A Sørensen, Karen L Mohlke, Albert Hofman, André G Uitterlinden, Jaakko Tuomilehto, Terho Lehtimäki, Olli Raitakari, Bo Isomaa, Pål R Njølstad, Jose C Florez, Simin Liu, Andy Ness, Timothy D Spector, E Shyong Tai, Philippe Froguel, Heiner Boeing, Markku Laakso, Michael Marmot, Sven Bergmann, Chris Power, Kay-Tee Khaw, Daniel Chasman, Paul Ridker, Torben Hansen, Keri L Monda, Thomas Illig, Marjo-Riitta Järvelin, Nicholas J Wareham, Frank B Hu, Leif C Groop, Marju Orho-Melander, Ulf Ekelund, Paul W Franks, Ruth J F LoosGet full text
Published 2011-11-01
Article -
356by Xuemei Ji, Yohan Bossé, Maria Teresa Landi, Jiang Gui, Xiangjun Xiao, David Qian, Philippe Joubert, Maxime Lamontagne, Yafang Li, Ivan Gorlov, Mariella de Biasi, Younghun Han, Olga Gorlova, Rayjean J. Hung, Xifeng Wu, James McKay, Xuchen Zong, Robert Carreras-Torres, David C. Christiani, Neil Caporaso, Mattias Johansson, Geoffrey Liu, Stig E. Bojesen, Loic Le Marchand, Demetrios Albanes, Heike Bickeböller, Melinda C. Aldrich, William S. Bush, Adonina Tardon, Gad Rennert, Chu Chen, M. Dawn Teare, John K. Field, Lambertus A. Kiemeney, Philip Lazarus, Aage Haugen, Stephen Lam, Matthew B. Schabath, Angeline S. Andrew, Hongbing Shen, Yun-Chul Hong, Jian-Min Yuan, Pier A. Bertazzi, Angela C. Pesatori, Yuanqing Ye, Nancy Diao, Li Su, Ruyang Zhang, Yonathan Brhane, Natasha Leighl, Jakob S. Johansen, Anders Mellemgaard, Walid Saliba, Christopher Haiman, Lynne Wilkens, Ana Fernandez-Somoano, Guillermo Fernandez-Tardon, Erik H. F. M. van der Heijden, Jin Hee Kim, Juncheng Dai, Zhibin Hu, Michael P. A. Davies, Michael W. Marcus, Hans Brunnström, Jonas Manjer, Olle Melander, David C. Muller, Kim Overvad, Antonia Trichopoulou, Rosario Tumino, Jennifer Doherty, Gary E. Goodman, Angela Cox, Fiona Taylor, Penella Woll, Irene Brüske, Judith Manz, Thomas Muley, Angela Risch, Albert Rosenberger, Kjell Grankvist, Mikael Johansson, Frances Shepherd, Ming-Sound Tsao, Susanne M. Arnold, Eric B. Haura, Ciprian Bolca, Ivana Holcatova, Vladimir Janout, Milica Kontic, Jolanta Lissowska, Anush Mukeria, Simona Ognjanovic, Tadeusz M. Orlowski, Ghislaine Scelo, Beata Swiatkowska, David Zaridze, Per Bakke, Vidar Skaug, Shanbeh Zienolddiny, Eric J. Duell, Lesley M. Butler, Woon-Puay Koh, Yu-Tang Gao, Richard Houlston, John McLaughlin, Victoria Stevens, David C. Nickle, Ma’en Obeidat, Wim Timens, Bin Zhu, Lei Song, María Soler Artigas, Martin D. Tobin, Louise V. Wain, Fangyi Gu, Jinyoung Byun, Ahsan Kamal, Dakai Zhu, Rachel F. Tyndale, Wei-Qi Wei, Stephen Chanock, Paul Brennan, Christopher I. AmosGet full text
Published 2018-08-01
Article -
357by Tove Fall, Sara Hägg, Reedik Mägi, Alexander Ploner, Krista Fischer, Momoko Horikoshi, Antti-Pekka Sarin, Gudmar Thorleifsson, Claes Ladenvall, Mart Kals, Maris Kuningas, Harmen H M Draisma, Janina S Ried, Natalie R van Zuydam, Ville Huikari, Massimo Mangino, Emily Sonestedt, Beben Benyamin, Christopher P Nelson, Natalia V Rivera, Kati Kristiansson, Huei-Yi Shen, Aki S Havulinna, Abbas Dehghan, Louise A Donnelly, Marika Kaakinen, Marja-Liisa Nuotio, Neil Robertson, Renée F A G de Bruijn, M Arfan Ikram, Najaf Amin, Anthony J Balmforth, Peter S Braund, Alexander S F Doney, Angela Döring, Paul Elliott, Tõnu Esko, Oscar H Franco, Solveig Gretarsdottir, Anna-Liisa Hartikainen, Kauko Heikkilä, Karl-Heinz Herzig, Hilma Holm, Jouke Jan Hottenga, Elina Hyppönen, Thomas Illig, Aaron Isaacs, Bo Isomaa, Lennart C Karssen, Johannes Kettunen, Wolfgang Koenig, Kari Kuulasmaa, Tiina Laatikainen, Jaana Laitinen, Cecilia Lindgren, Valeriya Lyssenko, Esa Läärä, Nigel W Rayner, Satu Männistö, Anneli Pouta, Wolfgang Rathmann, Fernando Rivadeneira, Aimo Ruokonen, Markku J Savolainen, Eric J G Sijbrands, Kerrin S Small, Jan H Smit, Valgerdur Steinthorsdottir, Ann-Christine Syvänen, Anja Taanila, Martin D Tobin, Andre G Uitterlinden, Sara M Willems, Gonneke Willemsen, Jacqueline Witteman, Markus Perola, Alun Evans, Jean Ferrières, Jarmo Virtamo, Frank Kee, David-Alexandre Tregouet, Dominique Arveiler, Philippe Amouyel, Marco M Ferrario, Paolo Brambilla, Alistair S Hall, Andrew C Heath, Pamela A F Madden, Nicholas G Martin, Grant W Montgomery, John B Whitfield, Antti Jula, Paul Knekt, Ben Oostra, Cornelia M van Duijn, Brenda W J H Penninx, George Davey Smith, Jaakko Kaprio, Nilesh J Samani, Christian Gieger, Annette Peters, H Erich Wichmann, Dorret I Boomsma, Eco J C de Geus, TiinaMaija Tuomi, Chris Power, Christopher J Hammond, Tim D Spector, Lars Lind, Marju Orho-Melander, Colin Neil Alexander Palmer, Andrew D Morris, Leif Groop, Marjo-Riitta Järvelin, Veikko Salomaa, Erkki Vartiainen, Albert Hofman, Samuli Ripatti, Andres Metspalu, Unnur Thorsteinsdottir, Kari Stefansson, Nancy L Pedersen, Mark I McCarthy, Erik Ingelsson, Inga Prokopenko, European Network for Genetic and Genomic Epidemiology (ENGAGE) consortiumGet full text
Published 2013-01-01
Article -
358by Sonia Shah, Albert Henry, Carolina Roselli, Honghuang Lin, Garðar Sveinbjörnsson, Ghazaleh Fatemifar, Åsa K. Hedman, Jemma B. Wilk, Michael P. Morley, Mark D. Chaffin, Anna Helgadottir, Niek Verweij, Abbas Dehghan, Peter Almgren, Charlotte Andersson, Krishna G. Aragam, Johan Ärnlöv, Joshua D. Backman, Mary L. Biggs, Heather L. Bloom, Jeffrey Brandimarto, Michael R. Brown, Leonard Buckbinder, David J. Carey, Daniel I. Chasman, Xing Chen, Xu Chen, Jonathan Chung, William Chutkow, James P. Cook, Graciela E. Delgado, Spiros Denaxas, Alexander S. Doney, Marcus Dörr, Samuel C. Dudley, Michael E. Dunn, Gunnar Engström, Tõnu Esko, Stephan B. Felix, Chris Finan, Ian Ford, Mohsen Ghanbari, Sahar Ghasemi, Vilmantas Giedraitis, Franco Giulianini, John S. Gottdiener, Stefan Gross, Daníel F. Guðbjartsson, Rebecca Gutmann, Christopher M. Haggerty, Pim van der Harst, Craig L. Hyde, Erik Ingelsson, J. Wouter Jukema, Maryam Kavousi, Kay-Tee Khaw, Marcus E. Kleber, Lars Køber, Andrea Koekemoer, Claudia Langenberg, Lars Lind, Cecilia M. Lindgren, Barry London, Luca A. Lotta, Ruth C. Lovering, Jian’an Luan, Patrik Magnusson, Anubha Mahajan, Kenneth B. Margulies, Winfried März, Olle Melander, Ify R. Mordi, Thomas Morgan, Andrew D. Morris, Andrew P. Morris, Alanna C. Morrison, Michael W. Nagle, Christopher P. Nelson, Alexander Niessner, Teemu Niiranen, Michelle L. O’Donoghue, Anjali T. Owens, Colin N. A. Palmer, Helen M. Parry, Markus Perola, Eliana Portilla-Fernandez, Bruce M. Psaty, Regeneron Genetics Center, Kenneth M. Rice, Paul M. Ridker, Simon P. R. Romaine, Jerome I. Rotter, Perttu Salo, Veikko Salomaa, Jessica van Setten, Alaa A. Shalaby, Diane T. Smelser, Nicholas L. Smith, Steen Stender, David J. Stott, Per Svensson, Mari-Liis Tammesoo, Kent D. Taylor, Maris Teder-Laving, Alexander Teumer, Guðmundur Thorgeirsson, Unnur Thorsteinsdottir, Christian Torp-Pedersen, Stella Trompet, Benoit Tyl, Andre G. Uitterlinden, Abirami Veluchamy, Uwe Völker, Adriaan A. Voors, Xiaosong Wang, Nicholas J. Wareham, Dawn Waterworth, Peter E. Weeke, Raul Weiss, Kerri L. Wiggins, Heming Xing, Laura M. Yerges-Armstrong, Bing Yu, Faiez Zannad, Jing Hua Zhao, Harry Hemingway, Nilesh J. Samani, John J. V. McMurray, Jian Yang, Peter M. Visscher, Christopher Newton-Cheh, Anders Malarstig, Hilma Holm, Steven A. Lubitz, Naveed Sattar, Michael V. Holmes, Thomas P. Cappola, Folkert W. Asselbergs, Aroon D. Hingorani, Karoline Kuchenbaecker, Patrick T. Ellinor, Chim C. Lang, Kari Stefansson, J. Gustav Smith, Ramachandran S. Vasan, Daniel I. Swerdlow, R. Thomas LumbersGet full text
Published 2020-01-01
Article -
359by Nora Franceschini, Claudia Giambartolomei, Paul S. de Vries, Chris Finan, Joshua C. Bis, Rachael P. Huntley, Ruth C. Lovering, Salman M. Tajuddin, Thomas W. Winkler, Misa Graff, Maryam Kavousi, Caroline Dale, Albert V. Smith, Edith Hofer, Elisabeth M. van Leeuwen, Ilja M. Nolte, Lingyi Lu, Markus Scholz, Muralidharan Sargurupremraj, Niina Pitkänen, Oscar Franzén, Peter K. Joshi, Raymond Noordam, Riccardo E. Marioni, Shih-Jen Hwang, Solomon K. Musani, Ulf Schminke, Walter Palmas, Aaron Isaacs, Adolfo Correa, Alan B. Zonderman, Albert Hofman, Alexander Teumer, Amanda J. Cox, André G. Uitterlinden, Andrew Wong, Andries J. Smit, Anne B. Newman, Annie Britton, Arno Ruusalepp, Bengt Sennblad, Bo Hedblad, Bogdan Pasaniuc, Brenda W. Penninx, Carl D. Langefeld, Christina L. Wassel, Christophe Tzourio, Cristiano Fava, Damiano Baldassarre, Daniel H. O’Leary, Daniel Teupser, Diana Kuh, Elena Tremoli, Elmo Mannarino, Enzo Grossi, Eric Boerwinkle, Eric E. Schadt, Erik Ingelsson, Fabrizio Veglia, Fernando Rivadeneira, Frank Beutner, Ganesh Chauhan, Gerardo Heiss, Harold Snieder, Harry Campbell, Henry Völzke, Hugh S. Markus, Ian J. Deary, J. Wouter Jukema, Jacqueline de Graaf, Jacqueline Price, Janne Pott, Jemma C. Hopewell, Jingjing Liang, Joachim Thiery, Jorgen Engmann, Karl Gertow, Kenneth Rice, Kent D. Taylor, Klodian Dhana, Lambertus A. L. M. Kiemeney, Lars Lind, Laura M. Raffield, Lenore J. Launer, Lesca M. Holdt, Marcus Dörr, Martin Dichgans, Matthew Traylor, Matthias Sitzer, Meena Kumari, Mika Kivimaki, Mike A. Nalls, Olle Melander, Olli Raitakari, Oscar H. Franco, Oscar L. Rueda-Ochoa, Panos Roussos, Peter H. Whincup, Philippe Amouyel, Philippe Giral, Pramod Anugu, Quenna Wong, Rainer Malik, Rainer Rauramaa, Ralph Burkhardt, Rebecca Hardy, Reinhold Schmidt, Renée de Mutsert, Richard W. Morris, Rona J. Strawbridge, S. Goya Wannamethee, Sara Hägg, Sonia Shah, Stela McLachlan, Stella Trompet, Sudha Seshadri, Sudhir Kurl, Susan R. Heckbert, Susan Ring, Tamara B. Harris, Terho Lehtimäki, Tessel E. Galesloot, Tina Shah, Ulf de Faire, Vincent Plagnol, Wayne D. Rosamond, Wendy Post, Xiaofeng Zhu, Xiaoling Zhang, Xiuqing Guo, Yasaman Saba, MEGASTROKE Consortium, Abbas Dehghan, Adrie Seldenrijk, Alanna C. Morrison, Anders Hamsten, Bruce M. Psaty, Cornelia M. van Duijn, Deborah A. Lawlor, Dennis O. Mook-Kanamori, Donald W. Bowden, Helena Schmidt, James F. Wilson, James G. Wilson, Jerome I. Rotter, Joanna M. Wardlaw, John Deanfield, Julian Halcox, Leo-Pekka Lyytikäinen, Markus Loeffler, Michele K. Evans, Stéphanie Debette, Steve E. Humphries, Uwe Völker, Vilmundur Gudnason, Aroon D. Hingorani, Johan L. M. Björkegren, Juan P. Casas, Christopher J. O’DonnellGet full text
Published 2018-12-01
Article -
360by Zari Dastani, Marie-France Hivert, Nicholas Timpson, John R B Perry, Xin Yuan, Robert A Scott, Peter Henneman, Iris M Heid, Jorge R Kizer, Leo-Pekka Lyytikäinen, Christian Fuchsberger, Toshiko Tanaka, Andrew P Morris, Kerrin Small, Aaron Isaacs, Marian Beekman, Stefan Coassin, Kurt Lohman, Lu Qi, Stavroula Kanoni, James S Pankow, Hae-Won Uh, Ying Wu, Aurelian Bidulescu, Laura J Rasmussen-Torvik, Celia M T Greenwood, Martin Ladouceur, Jonna Grimsby, Alisa K Manning, Ching-Ti Liu, Jaspal Kooner, Vincent E Mooser, Peter Vollenweider, Karen A Kapur, John Chambers, Nicholas J Wareham, Claudia Langenberg, Rune Frants, Ko Willems-Vandijk, Ben A Oostra, Sara M Willems, Claudia Lamina, Thomas W Winkler, Bruce M Psaty, Russell P Tracy, Jennifer Brody, Ida Chen, Jorma Viikari, Mika Kähönen, Peter P Pramstaller, David M Evans, Beate St Pourcain, Naveed Sattar, Andrew R Wood, Stefania Bandinelli, Olga D Carlson, Josephine M Egan, Stefan Böhringer, Diana van Heemst, Lyudmyla Kedenko, Kati Kristiansson, Marja-Liisa Nuotio, Britt-Marie Loo, Tamara Harris, Melissa Garcia, Alka Kanaya, Margot Haun, Norman Klopp, H-Erich Wichmann, Panos Deloukas, Efi Katsareli, David J Couper, Bruce B Duncan, Margreet Kloppenburg, Linda S Adair, Judith B Borja, DIAGRAM+ Consortium, MAGIC Consortium, GLGC Investigators, MuTHER Consortium, James G Wilson, Solomon Musani, Xiuqing Guo, Toby Johnson, Robert Semple, Tanya M Teslovich, Matthew A Allison, Susan Redline, Sarah G Buxbaum, Karen L Mohlke, Ingrid Meulenbelt, Christie M Ballantyne, George V Dedoussis, Frank B Hu, Yongmei Liu, Bernhard Paulweber, Timothy D Spector, P Eline Slagboom, Luigi Ferrucci, Antti Jula, Markus Perola, Olli Raitakari, Jose C Florez, Veikko Salomaa, Johan G Eriksson, Timothy M Frayling, Andrew A Hicks, Terho Lehtimäki, George Davey Smith, David S Siscovick, Florian Kronenberg, Cornelia van Duijn, Ruth J F Loos, Dawn M Waterworth, James B Meigs, Josee Dupuis, J Brent Richards, Benjamin F Voight, Laura J Scott, Valgerdur Steinthorsdottir, Christian Dina, Ryan P Welch, Eleftheria Zeggini, Cornelia Huth, Yurii S Aulchenko, Gudmar Thorleifsson, Laura J McCulloch, Teresa Ferreira, Harald Grallert, Najaf Amin, Guanming Wu, Cristen J Willer, Soumya Raychaudhuri, Steve A McCarroll, Oliver M Hofmann, Ayellet V Segrè, Mandy van Hoek, Pau Navarro, Kristin Ardlie, Beverley Balkau, Rafn Benediktsson, Amanda J Bennett, Roza Blagieva, Eric Boerwinkle, Lori L Bonnycastle, Kristina Bengtsson Boström, Bert Bravenboer, Suzannah Bumpstead, Noël P Burtt, Guillaume Charpentier, Peter S Chines, Marilyn Cornelis, Gabe Crawford, Alex S F Doney, Katherine S Elliott, Amanda L Elliott, Michael R Erdos, Caroline S Fox, Christopher S Franklin, Martha Ganser, Christian Gieger, Niels Grarup, Todd Green, Simon Griffin, Christopher J Groves, Candace Guiducci, Samy Hadjadj, Neelam Hassanali, Christian Herder, Bo Isomaa, Anne U Jackson, Paul R V Johnson, Torben Jørgensen, Wen H L Kao, Augustine Kong, Peter Kraft, Johanna Kuusisto, Torsten Lauritzen, Man Li, Aloysius Lieverse, Cecilia M Lindgren, Valeriya Lyssenko, Michel Marre, Thomas Meitinger, Kristian Midthjell, Mario A Morken, Narisu Narisu, Peter Nilsson, Katharine R Owen, Felicity Payne, Ann-Kristin Petersen, Carl Platou, Christine Proença, Inga Prokopenko, Wolfgang Rathmann, N William Rayner, Neil R Robertson, Ghislain Rocheleau, Michael Roden, Michael J Sampson, Richa Saxena, Beverley M Shields, Peter Shrader, Gunnar Sigurdsson, Thomas Sparsø, Klaus Strassburger, Heather M Stringham, Qi Sun, Amy J Swift, Barbara Thorand, Jean Tichet, Tiinamaija Tuomi, Rob M van Dam, Timon W van Haeften, Thijs van Herpt, Jana V van Vliet-Ostaptchouk, G Bragi Walters, Michael N Weedon, Cisca Wijmenga, Jacqueline Witteman, Richard N Bergman, Stephane Cauchi, Francis S Collins, Anna L Gloyn, Ulf Gyllensten, Torben Hansen, Winston A Hide, Graham A Hitman, Albert Hofman, David J Hunter, Kristian Hveem, Markku Laakso, Andrew D Morris, Colin N A Palmer, Igor Rudan, Eric Sijbrands, Lincoln D Stein, Jaakko Tuomilehto, Andre Uitterlinden, Mark Walker, Richard M Watanabe, Goncalo R Abecasis, Bernhard O Boehm, Harry Campbell, Mark J Daly, Andrew T Hattersley, Oluf Pedersen, Inês Barroso, Leif Groop, Rob Sladek, Unnur Thorsteinsdottir, James F Wilson, Thomas Illig, Philippe Froguel, Cornelia M van Duijn, Kari Stefansson, David Altshuler, Michael Boehnke, Mark I McCarthy, Nicole Soranzo, Eleanor Wheeler, Nicole L Glazer, Nabila Bouatia-Naji, Reedik Mägi, Joshua Randall, Paul Elliott, Denis Rybin, Abbas Dehghan, Jouke Jan Hottenga, Kijoung Song, Anuj Goel, Taina Lajunen, Alex Doney, Christine Cavalcanti-Proença, Meena Kumari, Nicholas J Timpson, Carina Zabena, Erik Ingelsson, Ping An, Jeffrey O'Connell, Jian'an Luan, Amanda Elliott, Steven A McCarroll, Rosa Maria Roccasecca, François Pattou, Praveen Sethupathy, Yavuz Ariyurek, Philip Barter, John P Beilby, Yoav Ben-Shlomo, Sven Bergmann, Murielle Bochud, Amélie Bonnefond, Knut Borch-Johnsen, Yvonne Böttcher, Eric Brunner, Suzannah J Bumpstead, Yii-Der Ida Chen, Peter Chines, Robert Clarke, Lachlan J M Coin, Matthew N Cooper, Laura Crisponi, Ian N M Day, Eco J C de Geus, Jerome Delplanque, Annette C Fedson, Antje Fischer-Rosinsky, Nita G Forouhi, Maria Grazia Franzosi, Pilar Galan, Mark O Goodarzi, Jürgen Graessler, Scott Grundy, Rhian Gwilliam, Göran Hallmans, Naomi Hammond, Xijing Han, Anna-Liisa Hartikainen, Caroline Hayward, Simon C Heath, Serge Hercberg, David R Hillman, Aroon D Hingorani, Jennie Hui, Joe Hung, Marika Kaakinen, Jaakko Kaprio, Y Antero Kesaniemi, Mika Kivimaki, Beatrice Knight, Seppo Koskinen, Peter Kovacs, Kirsten Ohm Kyvik, G Mark Lathrop, Debbie A Lawlor, Olivier Le Bacquer, Cécile Lecoeur, Yun Li, Robert Mahley, Massimo Mangino, María Teresa Martínez-Larrad, Jarred B McAteer, Ruth McPherson, Christa Meisinger, David Melzer, David Meyre, Braxton D Mitchell, Sutapa Mukherjee, Silvia Naitza, Matthew J Neville, Marco Orrù, Ruth Pakyz, Giuseppe Paolisso, Cristian Pattaro, Daniel Pearson, John F Peden, Nancy L Pedersen, Andreas F H Pfeiffer, Irene Pichler, Ozren Polasek, Danielle Posthuma, Simon C Potter, Anneli Pouta, Michael A Province, Nigel W Rayner, Kenneth Rice, Samuli Ripatti, Fernando Rivadeneira, Olov Rolandsson, Annelli Sandbaek, Manjinder Sandhu, Serena Sanna, Avan Aihie Sayer, Paul Scheet, Udo Seedorf, Stephen J Sharp, Beverley Shields, Gunnar Sigurðsson, Eric J G Sijbrands, Angela Silveira, Laila Simpson, Andrew Singleton, Nicholas L Smith, Ulla Sovio, Amy Swift, Holly Syddall, Ann-Christine Syvänen, Anke Tönjes, André G Uitterlinden, Ko Willems van Dijk, Dhiraj Varma, Sophie Visvikis-Siest, Veronique Vitart, Nicole Vogelzangs, Gérard Waeber, Peter J Wagner, Andrew Walley, Kim L Ward, Hugh Watkins, Sarah H Wild, Gonneke Willemsen, Jaqueline C M Witteman, John W G Yarnell, Diana Zelenika, Björn Zethelius, Guangju Zhai, Jing Hua Zhao, M Carola Zillikens, DIAGRAM Consortium, GIANT Consortium, Global B Pgen Consortium, Ingrid B Borecki, Pierre Meneton, Patrik K E Magnusson, David M Nathan, Gordon H Williams, Kaisa Silander, Stefan R Bornstein, Peter Schwarz, Joachim Spranger, Fredrik Karpe, Alan R Shuldiner, Cyrus Cooper, Manuel Serrano-Ríos, Lars Lind, Lyle J Palmer, Frank B Hu, Paul W Franks, Shah Ebrahim, Michael Marmot, W H Linda Kao, Peter Paul Pramstaller, Alan F Wright, Michael Stumvoll, Anders Hamsten, Procardis Consortium, Thomas A Buchanan, Timo T Valle, Jerome I Rotter, Brenda W J H Penninx, Dorret I Boomsma, Antonio Cao, Angelo Scuteri, David Schlessinger, Manuela Uda, Aimo Ruokonen, Marjo-Riitta Jarvelin, Leena Peltonen, Vincent Mooser, Robert Sladek, MAGIC investigators, GLGC Consortium, Kiran Musunuru, Albert V Smith, Andrew C Edmondson, Ioannis M Stylianou, Masahiro Koseki, James P Pirruccello, Daniel I Chasman, Christopher T Johansen, Sigrid W Fouchier, Gina M Peloso, Maja Barbalic, Sally L Ricketts, Joshua C Bis, Mary F Feitosa, Marju Orho-Melander, Olle Melander, Xiaohui Li, Mingyao Li, Yoon Shin Cho, Min Jin Go, Young Jin Kim, Jong-Young Lee, Taesung Park, Kyunga Kim, Xueling Sim, Rick Twee-Hee Ong, Damien C Croteau-Chonka, Leslie A Lange, Joshua D Smith, Andreas Ziegler, Weihua Zhang, Robert Y L Zee, John B Whitfield, John R Thompson, Ida Surakka, Tim D Spector, Johannes H Smit, Juha Sinisalo, James Scott, Juha Saharinen, Chiara Sabatti, Lynda M Rose, Robert Roberts, Mark Rieder, Alex N Parker, Guillaume Pare, Christopher J O'Donnell, Markku S Nieminen, Deborah A Nickerson, Grant W Montgomery, Wendy McArdle, David Masson, Nicholas G Martin, Fabio Marroni, Gavin Lucas, Robert Luben, Marja-Liisa Lokki, Guillaume Lettre, Lenore J Launer, Edward G Lakatta, Reijo Laaksonen, Kirsten O Kyvik, Inke R König, Kay-Tee Khaw, Lee M Kaplan, Åsa Johansson, A Cecile J W Janssens, Wilmar Igl, G Kees Hovingh, Christian Hengstenberg, Aki S Havulinna, Nicholas D Hastie, Tamara B Harris, Talin Haritunians, Alistair S Hall, Leif C Groop, Elena Gonzalez, Nelson B Freimer, Jeanette Erdmann, Kenechi G Ejebe, Angela Döring, Anna F Dominiczak, Serkalem Demissie, Panagiotis Deloukas, Ulf de Faire, Gabriel Crawford, Yii-der I Chen, Mark J Caulfield, S Matthijs Boekholdt, Themistocles L Assimes, Thomas Quertermous, Mark Seielstad, Tien Y Wong, E-Shyong Tai, Alan B Feranil, Christopher W Kuzawa, Herman A Taylor, Stacey B Gabriel, Hilma Holm, Vilmundur Gudnason, Ronald M Krauss, Jose M Ordovas, Patricia B Munroe, Jaspal S Kooner, Alan R Tall, Robert A Hegele, John J P Kastelein, Eric E Schadt, David P Strachan, Muredach P Reilly, Nilesh J Samani, Heribert Schunkert, L Adrienne Cupples, Manjinder S Sandhu, Paul M Ridker, Daniel J Rader, Sekar KathiresanGet full text
Published 2012-01-01
Article