-
121by Triin Laisk, Ana Luiza G. Soares, Teresa Ferreira, Jodie N. Painter, Jenny C. Censin, Samantha Laber, Jonas Bacelis, Chia-Yen Chen, Maarja Lepamets, Kuang Lin, Siyang Liu, Iona Y. Millwood, Avinash Ramu, Jennifer Southcombe, Marianne S. Andersen, Ling Yang, Christian M. Becker, Anders D. Børglum, Scott D. Gordon, Jonas Bybjerg-Grauholm, Øyvind Helgeland, David M. Hougaard, Xin Jin, Stefan Johansson, Julius Juodakis, Christiana Kartsonaki, Viktorija Kukushkina, Penelope A. Lind, Andres Metspalu, Grant W. Montgomery, Andrew P. Morris, Ole Mors, Preben B. Mortensen, Pål R. Njølstad, Merete Nordentoft, Dale R. Nyholt, Margaret Lippincott, Stephanie Seminara, Andres Salumets, Harold Snieder, Krina Zondervan, Thomas Werge, Zhengming Chen, Donald F. Conrad, Bo Jacobsson, Liming Li, Nicholas G. Martin, Benjamin M. Neale, Rasmus Nielsen, Robin G. Walters, Ingrid Granne, Sarah E. Medland, Reedik Mägi, Deborah A. Lawlor, Cecilia M. LindgrenGet full text
Published 2020-11-01
Article -
122by Maxime M. Bos, Neil J. Goulding, Matthew A. Lee, Amy Hofman, Mariska Bot, René Pool, Lisanne S. Vijfhuizen, Xiang Zhang, Chihua Li, Rima Mustafa, Matt J. Neville, Ruifang Li-Gao, Stella Trompet, Marian Beekman, Nienke R. Biermasz, Dorret I. Boomsma, Irene de Boer, Constantinos Christodoulides, Abbas Dehghan, Ko Willems van Dijk, Ian Ford, Mohsen Ghanbari, Bastiaan T. Heijmans, M. Arfan Ikram, J. Wouter Jukema, Dennis O. Mook-Kanamori, Fredrik Karpe, Annemarie I. Luik, L. H. Lumey, Arn M. J. M. van den Maagdenberg, Simon P. Mooijaart, Renée de Mutsert, Brenda W. J. H. Penninx, Patrick C. N. Rensen, Rebecca C. Richmond, Frits R. Rosendaal, Naveed Sattar, Robert A. Schoevers, P. Eline Slagboom, Gisela M. Terwindt, Carisha S. Thesing, Kaitlin H. Wade, Carolien A. Wijsman, Gonneke Willemsen, Aeilko H. Zwinderman, Diana van Heemst, Raymond Noordam, Deborah A. LawlorGet full text
Published 2021-03-01
Article -
123by Elise M Philips, Susana Santos, Leonardo Trasande, Juan J Aurrekoetxea, Henrique Barros, Andrea von Berg, Anna Bergström, Philippa K Bird, Sonia Brescianini, Carol Ní Chaoimh, Marie-Aline Charles, Leda Chatzi, Cécile Chevrier, George P Chrousos, Nathalie Costet, Rachel Criswell, Sarah Crozier, Merete Eggesbø, Maria Pia Fantini, Sara Farchi, Francesco Forastiere, Marleen M H J van Gelder, Vagelis Georgiu, Keith M Godfrey, Davide Gori, Wojciech Hanke, Barbara Heude, Daniel Hryhorczuk, Carmen Iñiguez, Hazel Inskip, Anne M Karvonen, Louise C Kenny, Inger Kull, Debbie A Lawlor, Irina Lehmann, Per Magnus, Yannis Manios, Erik Melén, Monique Mommers, Camilla S Morgen, George Moschonis, Deirdre Murray, Ellen A Nohr, Anne-Marie Nybo Andersen, Emily Oken, Adriëtte J J M Oostvogels, Eleni Papadopoulou, Juha Pekkanen, Costanza Pizzi, Kinga Polanska, Daniela Porta, Lorenzo Richiardi, Sheryl L Rifas-Shiman, Nel Roeleveld, Franca Rusconi, Ana C Santos, Thorkild I A Sørensen, Marie Standl, Camilla Stoltenberg, Jordi Sunyer, Elisabeth Thiering, Carel Thijs, Maties Torrent, Tanja G M Vrijkotte, John Wright, Oleksandr Zvinchuk, Romy Gaillard, Vincent W V JaddoeGet full text
Published 2020-08-01
Article -
124by Vesna Boraska, Aaron Day-Williams, Christopher S Franklin, Katherine S Elliott, Kalliope Panoutsopoulou, Ioanna Tachmazidou, Eva Albrecht, Stefania Bandinelli, Lawrence J Beilin, Murielle Bochud, Gemma Cadby, Florian Ernst, David M Evans, Caroline Hayward, Andrew A Hicks, Jennifer Huffman, Cornelia Huth, Alan L James, Norman Klopp, Ivana Kolcic, Zoltán Kutalik, Debbie A Lawlor, Arthur W Musk, Marina Pehlic, Craig E Pennell, John R B Perry, Annette Peters, Ozren Polasek, Beate St Pourcain, Susan M Ring, Erika Salvi, Sabine Schipf, Jan A Staessen, Alexander Teumer, Nicholas Timpson, Veronique Vitart, Nicole M Warrington, Hanieh Yaghootkar, Tatijana Zemunik, Lina Zgaga, Ping An, Verneri Anttila, Ingrid B Borecki, Jostein Holmen, Ioanna Ntalla, Aarno Palotie, Kirsi H Pietiläinen, Juho Wedenoja, Bendik S Winsvold, George V Dedoussis, Jaakko Kaprio, Michael A Province, John-Anker Zwart, Michel Burnier, Harry Campbell, Daniele Cusi, George Davey Smith, Timothy M Frayling, Christian Gieger, Lyle J Palmer, Peter P Pramstaller, Igor Rudan, Henry Völzke, H-Erich Wichmann, Alan F Wright, Eleftheria ZegginiGet full text
Published 2012-01-01
Article -
125by Valgerdur Steinthorsdottir, Ralph McGinnis, Nicholas O. Williams, Lilja Stefansdottir, Gudmar Thorleifsson, Scott Shooter, João Fadista, Jon K. Sigurdsson, Kirsi M. Auro, Galina Berezina, Maria-Carolina Borges, Suzannah Bumpstead, Jonas Bybjerg-Grauholm, Irina Colgiu, Vivien A. Dolby, Frank Dudbridge, Stephanie M. Engel, Christopher S. Franklin, Michael L. Frigge, Yr Frisbaek, Reynir T. Geirsson, Frank Geller, Solveig Gretarsdottir, Daniel F. Gudbjartsson, Quaker Harmon, David Michael Hougaard, Tatyana Hegay, Anna Helgadottir, Sigrun Hjartardottir, Tiina Jääskeläinen, Hrefna Johannsdottir, Ingileif Jonsdottir, Thorhildur Juliusdottir, Noor Kalsheker, Abdumadjit Kasimov, John P. Kemp, Katja Kivinen, Kari Klungsøyr, Wai K. Lee, Mads Melbye, Zosia Miedzybrodska, Ashley Moffett, Dilbar Najmutdinova, Firuza Nishanova, Thorunn Olafsdottir, Markus Perola, Fiona Broughton Pipkin, Lucilla Poston, Gordon Prescott, Saedis Saevarsdottir, Damilya Salimbayeva, Paula Juliet Scaife, Line Skotte, Eleonora Staines-Urias, Olafur A. Stefansson, Karina Meden Sørensen, Liv Cecilie Vestrheim Thomsen, Vinicius Tragante, Lill Trogstad, Nigel A. B. Simpson, FINNPEC Consortium, GOPEC Consortium, Tamara Aripova, Juan P. Casas, Anna F. Dominiczak, James J. Walker, Unnur Thorsteinsdottir, Ann-Charlotte Iversen, Bjarke Feenstra, Deborah A. Lawlor, Heather Allison Boyd, Per Magnus, Hannele Laivuori, Nodira Zakhidova, Gulnara Svyatova, Kari Stefansson, Linda MorganGet full text
Published 2020-11-01
Article -
126by Xueping Liu, Dorte Helenius, Line Skotte, Robin N. Beaumont, Matthias Wielscher, Frank Geller, Julius Juodakis, Anubha Mahajan, Jonathan P. Bradfield, Frederick T. J. Lin, Suzanne Vogelezang, Mariona Bustamante, Tarunveer S. Ahluwalia, Niina Pitkänen, Carol A. Wang, Jonas Bacelis, Maria C. Borges, Ge Zhang, Bruce A. Bedell, Robert M. Rossi, Kristin Skogstrand, Shouneng Peng, Wesley K. Thompson, Vivek Appadurai, Debbie A. Lawlor, Ilkka Kalliala, Christine Power, Mark I. McCarthy, Heather A. Boyd, Mary L. Marazita, Hakon Hakonarson, M. Geoffrey Hayes, Denise M. Scholtens, Fernando Rivadeneira, Vincent W. V. Jaddoe, Rebecca K. Vinding, Hans Bisgaard, Bridget A. Knight, Katja Pahkala, Olli Raitakari, Øyvind Helgeland, Stefan Johansson, Pål R. Njølstad, João Fadista, Andrew J. Schork, Ron Nudel, Daniel E. Miller, Xiaoting Chen, Matthew T. Weirauch, Preben Bo Mortensen, Anders D. Børglum, Merete Nordentoft, Ole Mors, Ke Hao, Kelli K. Ryckman, David M. Hougaard, Leah C. Kottyan, Craig E. Pennell, Leo-Pekka Lyytikainen, Klaus Bønnelykke, Martine Vrijheid, Janine F. Felix, William L. Lowe, Struan F. A. Grant, Elina Hyppönen, Bo Jacobsson, Marjo-Riitta Jarvelin, Louis J. Muglia, Jeffrey C. Murray, Rachel M. Freathy, Thomas M. Werge, Mads Melbye, Alfonso Buil, Bjarke FeenstraGet full text
Published 2019-09-01
Article -
127by Ellis Voerman, Susana Santos, Bernadeta Patro Golab, Pilar Amiano, Ferran Ballester, Henrique Barros, Anna Bergström, Marie-Aline Charles, Leda Chatzi, Cécile Chevrier, George P Chrousos, Eva Corpeleijn, Nathalie Costet, Sarah Crozier, Graham Devereux, Merete Eggesbø, Sandra Ekström, Maria Pia Fantini, Sara Farchi, Francesco Forastiere, Vagelis Georgiu, Keith M Godfrey, Davide Gori, Veit Grote, Wojciech Hanke, Irva Hertz-Picciotto, Barbara Heude, Daniel Hryhorczuk, Rae-Chi Huang, Hazel Inskip, Nina Iszatt, Anne M Karvonen, Louise C Kenny, Berthold Koletzko, Leanne K Küpers, Hanna Lagström, Irina Lehmann, Per Magnus, Renata Majewska, Johanna Mäkelä, Yannis Manios, Fionnuala M McAuliffe, Sheila W McDonald, John Mehegan, Monique Mommers, Camilla S Morgen, Trevor A Mori, George Moschonis, Deirdre Murray, Carol Ní Chaoimh, Ellen A Nohr, Anne-Marie Nybo Andersen, Emily Oken, Adriëtte J J M Oostvogels, Agnieszka Pac, Eleni Papadopoulou, Juha Pekkanen, Costanza Pizzi, Kinga Polanska, Daniela Porta, Lorenzo Richiardi, Sheryl L Rifas-Shiman, Luca Ronfani, Ana C Santos, Marie Standl, Camilla Stoltenberg, Elisabeth Thiering, Carel Thijs, Maties Torrent, Suzanne C Tough, Tomas Trnovec, Steve Turner, Lenie van Rossem, Andrea von Berg, Martine Vrijheid, Tanja G M Vrijkotte, Jane West, Alet Wijga, John Wright, Oleksandr Zvinchuk, Thorkild I A Sørensen, Debbie A Lawlor, Romy Gaillard, Vincent W V JaddoeGet full text
Published 2019-02-01
Article -
128by Susana Santos, Iris Eekhout, Ellis Voerman, Romy Gaillard, Henrique Barros, Marie-Aline Charles, Leda Chatzi, Cécile Chevrier, George P. Chrousos, Eva Corpeleijn, Nathalie Costet, Sarah Crozier, Myriam Doyon, Merete Eggesbø, Maria Pia Fantini, Sara Farchi, Francesco Forastiere, Luigi Gagliardi, Vagelis Georgiu, Keith M. Godfrey, Davide Gori, Veit Grote, Wojciech Hanke, Irva Hertz-Picciotto, Barbara Heude, Marie-France Hivert, Daniel Hryhorczuk, Rae-Chi Huang, Hazel Inskip, Todd A. Jusko, Anne M. Karvonen, Berthold Koletzko, Leanne K. Küpers, Hanna Lagström, Debbie A. Lawlor, Irina Lehmann, Maria-Jose Lopez-Espinosa, Per Magnus, Renata Majewska, Johanna Mäkelä, Yannis Manios, Sheila W. McDonald, Monique Mommers, Camilla S. Morgen, George Moschonis, Ľubica Murínová, John Newnham, Ellen A. Nohr, Anne-Marie Nybo Andersen, Emily Oken, Adriëtte J. J. M. Oostvogels, Agnieszka Pac, Eleni Papadopoulou, Juha Pekkanen, Costanza Pizzi, Kinga Polanska, Daniela Porta, Lorenzo Richiardi, Sheryl L. Rifas-Shiman, Nel Roeleveld, Loreto Santa-Marina, Ana C. Santos, Henriette A. Smit, Thorkild I. A. Sørensen, Marie Standl, Maggie Stanislawski, Camilla Stoltenberg, Elisabeth Thiering, Carel Thijs, Maties Torrent, Suzanne C. Tough, Tomas Trnovec, Marleen M. H. J. van Gelder, Lenie van Rossem, Andrea von Berg, Martine Vrijheid, Tanja G. M. Vrijkotte, Oleksandr Zvinchuk, Stef van Buuren, Vincent W. V. JaddoeGet full text
Published 2018-11-01
Article -
129by Simon Kebede Merid, Alexei Novoloaca, Gemma C. Sharp, Leanne K. Küpers, Alvin T. Kho, Ritu Roy, Lu Gao, Isabella Annesi-Maesano, Pooja Jain, Michelle Plusquin, Manolis Kogevinas, Catherine Allard, Florianne O. Vehmeijer, Nabila Kazmi, Lucas A. Salas, Faisal I. Rezwan, Hongmei Zhang, Sylvain Sebert, Darina Czamara, Sheryl L. Rifas-Shiman, Phillip E. Melton, Debbie A. Lawlor, Göran Pershagen, Carrie V. Breton, Karen Huen, Nour Baiz, Luigi Gagliardi, Tim S. Nawrot, Eva Corpeleijn, Patrice Perron, Liesbeth Duijts, Ellen Aagaard Nohr, Mariona Bustamante, Susan L. Ewart, Wilfried Karmaus, Shanshan Zhao, Christian M. Page, Zdenko Herceg, Marjo-Riitta Jarvelin, Jari Lahti, Andrea A. Baccarelli, Denise Anderson, Priyadarshini Kachroo, Caroline L. Relton, Anna Bergström, Brenda Eskenazi, Munawar Hussain Soomro, Paolo Vineis, Harold Snieder, Luigi Bouchard, Vincent W. Jaddoe, Thorkild I. A. Sørensen, Martine Vrijheid, S. Hasan Arshad, John W. Holloway, Siri E. Håberg, Per Magnus, Terence Dwyer, Elisabeth B. Binder, Dawn L. DeMeo, Judith M. Vonk, John Newnham, Kelan G. Tantisira, Inger Kull, Joseph L. Wiemels, Barbara Heude, Jordi Sunyer, Wenche Nystad, Monica C. Munthe-Kaas, Katri Räikkönen, Emily Oken, Rae-Chi Huang, Scott T. Weiss, Josep Maria Antó, Jean Bousquet, Ashish Kumar, Cilla Söderhäll, Catarina Almqvist, Andres Cardenas, Olena Gruzieva, Cheng-Jian Xu, Sarah E. Reese, Juha Kere, Petter Brodin, Olivia Solomon, Matthias Wielscher, Nina Holland, Akram Ghantous, Marie-France Hivert, Janine F. Felix, Gerard H. Koppelman, Stephanie J. London, Erik MelénGet full text
Published 2020-03-01
Article -
130by Daniel L. McCartney, Josine L. Min, Rebecca C. Richmond, Ake T. Lu, Maria K. Sobczyk, Gail Davies, Linda Broer, Xiuqing Guo, Ayoung Jeong, Jeesun Jung, Silva Kasela, Seyma Katrinli, Pei-Lun Kuo, Pamela R. Matias-Garcia, Pashupati P. Mishra, Marianne Nygaard, Teemu Palviainen, Amit Patki, Laura M. Raffield, Scott M. Ratliff, Tom G. Richardson, Oliver Robinson, Mette Soerensen, Dianjianyi Sun, Pei-Chien Tsai, Matthijs D. van der Zee, Rosie M. Walker, Xiaochuan Wang, Yunzhang Wang, Rui Xia, Zongli Xu, Jie Yao, Wei Zhao, Adolfo Correa, Eric Boerwinkle, Pierre-Antoine Dugué, Peter Durda, Hannah R. Elliott, Christian Gieger, The Genetics of DNA Methylation Consortium, Eco J. C. de Geus, Sarah E. Harris, Gibran Hemani, Medea Imboden, Mika Kähönen, Sharon L. R. Kardia, Jacob K. Kresovich, Shengxu Li, Kathryn L. Lunetta, Massimo Mangino, Dan Mason, Andrew M. McIntosh, Jonas Mengel-From, Ann Zenobia Moore, Joanne M. Murabito, NHLBI Trans-Omics for Precision Medicine (TOPMed) Consortium, Miina Ollikainen, James S. Pankow, Nancy L. Pedersen, Annette Peters, Silvia Polidoro, David J. Porteous, Olli Raitakari, Stephen S. Rich, Dale P. Sandler, Elina Sillanpää, Alicia K. Smith, Melissa C. Southey, Konstantin Strauch, Hemant Tiwari, Toshiko Tanaka, Therese Tillin, Andre G. Uitterlinden, David J. Van Den Berg, Jenny van Dongen, James G. Wilson, John Wright, Idil Yet, Donna Arnett, Stefania Bandinelli, Jordana T. Bell, Alexandra M. Binder, Dorret I. Boomsma, Wei Chen, Kaare Christensen, Karen N. Conneely, Paul Elliott, Luigi Ferrucci, Myriam Fornage, Sara Hägg, Caroline Hayward, Marguerite Irvin, Jaakko Kaprio, Deborah A. Lawlor, Terho Lehtimäki, Falk W. Lohoff, Lili Milani, Roger L. Milne, Nicole Probst-Hensch, Alex P. Reiner, Beate Ritz, Jerome I. Rotter, Jennifer A. Smith, Jack A. Taylor, Joyce B. J. van Meurs, Paolo Vineis, Melanie Waldenberger, Ian J. Deary, Caroline L. Relton, Steve Horvath, Riccardo E. MarioniGet full text
Published 2021-06-01
Article -
131by Tuomas O Kilpeläinen, Lu Qi, Soren Brage, Stephen J Sharp, Emily Sonestedt, Ellen Demerath, Tariq Ahmad, Samia Mora, Marika Kaakinen, Camilla Helene Sandholt, Christina Holzapfel, Christine S Autenrieth, Elina Hyppönen, Stéphane Cauchi, Meian He, Zoltan Kutalik, Meena Kumari, Alena Stančáková, Karina Meidtner, Beverley Balkau, Jonathan T Tan, Massimo Mangino, Nicholas J Timpson, Yiqing Song, M Carola Zillikens, Kathleen A Jablonski, Melissa E Garcia, Stefan Johansson, Jennifer L Bragg-Gresham, Ying Wu, Jana V van Vliet-Ostaptchouk, N Charlotte Onland-Moret, Esther Zimmermann, Natalia V Rivera, Toshiko Tanaka, Heather M Stringham, Günther Silbernagel, Stavroula Kanoni, Mary F Feitosa, Soren Snitker, Jonatan R Ruiz, Jeffery Metter, Maria Teresa Martinez Larrad, Mustafa Atalay, Maarit Hakanen, Najaf Amin, Christine Cavalcanti-Proença, Anders Grøntved, Göran Hallmans, John-Olov Jansson, Johanna Kuusisto, Mika Kähönen, Pamela L Lutsey, John J Nolan, Luigi Palla, Oluf Pedersen, Louis Pérusse, Frida Renström, Robert A Scott, Dmitry Shungin, Ulla Sovio, Tuija H Tammelin, Tapani Rönnemaa, Timo A Lakka, Matti Uusitupa, Manuel Serrano Rios, Luigi Ferrucci, Claude Bouchard, Aline Meirhaeghe, Mao Fu, Mark Walker, Ingrid B Borecki, George V Dedoussis, Andreas Fritsche, Claes Ohlsson, Michael Boehnke, Stefania Bandinelli, Cornelia M van Duijn, Shah Ebrahim, Debbie A Lawlor, Vilmundur Gudnason, Tamara B Harris, Thorkild I A Sørensen, Karen L Mohlke, Albert Hofman, André G Uitterlinden, Jaakko Tuomilehto, Terho Lehtimäki, Olli Raitakari, Bo Isomaa, Pål R Njølstad, Jose C Florez, Simin Liu, Andy Ness, Timothy D Spector, E Shyong Tai, Philippe Froguel, Heiner Boeing, Markku Laakso, Michael Marmot, Sven Bergmann, Chris Power, Kay-Tee Khaw, Daniel Chasman, Paul Ridker, Torben Hansen, Keri L Monda, Thomas Illig, Marjo-Riitta Järvelin, Nicholas J Wareham, Frank B Hu, Leif C Groop, Marju Orho-Melander, Ulf Ekelund, Paul W Franks, Ruth J F LoosGet full text
Published 2011-11-01
Article -
132by Leanne K. Küpers, Claire Monnereau, Gemma C. Sharp, Paul Yousefi, Lucas A. Salas, Akram Ghantous, Christian M. Page, Sarah E. Reese, Allen J. Wilcox, Darina Czamara, Anne P. Starling, Alexei Novoloaca, Samantha Lent, Ritu Roy, Cathrine Hoyo, Carrie V. Breton, Catherine Allard, Allan C. Just, Kelly M. Bakulski, John W. Holloway, Todd M. Everson, Cheng-Jian Xu, Rae-Chi Huang, Diana A. van der Plaat, Matthias Wielscher, Simon Kebede Merid, Vilhelmina Ullemar, Faisal I. Rezwan, Jari Lahti, Jenny van Dongen, Sabine A. S. Langie, Tom G. Richardson, Maria C. Magnus, Ellen A. Nohr, Zongli Xu, Liesbeth Duijts, Shanshan Zhao, Weiming Zhang, Michelle Plusquin, Dawn L. DeMeo, Olivia Solomon, Joosje H. Heimovaara, Dereje D. Jima, Lu Gao, Mariona Bustamante, Patrice Perron, Robert O. Wright, Irva Hertz-Picciotto, Hongmei Zhang, Margaret R. Karagas, Ulrike Gehring, Carmen J. Marsit, Lawrence J. Beilin, Judith M. Vonk, Marjo-Riitta Jarvelin, Anna Bergström, Anne K. Örtqvist, Susan Ewart, Pia M. Villa, Sophie E. Moore, Gonneke Willemsen, Arnout R. L. Standaert, Siri E. Håberg, Thorkild I. A. Sørensen, Jack A. Taylor, Katri Räikkönen, Ivana V. Yang, Katerina Kechris, Tim S. Nawrot, Matt J. Silver, Yun Yun Gong, Lorenzo Richiardi, Manolis Kogevinas, Augusto A. Litonjua, Brenda Eskenazi, Karen Huen, Hamdi Mbarek, Rachel L. Maguire, Terence Dwyer, Martine Vrijheid, Luigi Bouchard, Andrea A. Baccarelli, Lisa A. Croen, Wilfried Karmaus, Denise Anderson, Maaike de Vries, Sylvain Sebert, Juha Kere, Robert Karlsson, Syed Hasan Arshad, Esa Hämäläinen, Michael N. Routledge, Dorret I. Boomsma, Andrew P. Feinberg, Craig J. Newschaffer, Eva Govarts, Matthieu Moisse, M. Daniele Fallin, Erik Melén, Andrew M. Prentice, Eero Kajantie, Catarina Almqvist, Emily Oken, Dana Dabelea, H. Marike Boezen, Phillip E. Melton, Rosalind J. Wright, Gerard H. Koppelman, Letizia Trevisi, Marie-France Hivert, Jordi Sunyer, Monica C. Munthe-Kaas, Susan K. Murphy, Eva Corpeleijn, Joseph Wiemels, Nina Holland, Zdenko Herceg, Elisabeth B. Binder, George Davey Smith, Vincent W. V. Jaddoe, Rolv T. Lie, Wenche Nystad, Stephanie J. London, Debbie A. Lawlor, Caroline L. Relton, Harold Snieder, Janine F. FelixGet full text
Published 2019-04-01
Article -
133by Cecilia M Lindgren, Iris M Heid, Joshua C Randall, Claudia Lamina, Valgerdur Steinthorsdottir, Lu Qi, Elizabeth K Speliotes, Gudmar Thorleifsson, Cristen J Willer, Blanca M Herrera, Anne U Jackson, Noha Lim, Paul Scheet, Nicole Soranzo, Najaf Amin, Yurii S Aulchenko, John C Chambers, Alexander Drong, Jian'an Luan, Helen N Lyon, Fernando Rivadeneira, Serena Sanna, Nicholas J Timpson, M Carola Zillikens, Jing Hua Zhao, Peter Almgren, Stefania Bandinelli, Amanda J Bennett, Richard N Bergman, Lori L Bonnycastle, Suzannah J Bumpstead, Stephen J Chanock, Lynn Cherkas, Peter Chines, Lachlan Coin, Cyrus Cooper, Gabriel Crawford, Angela Doering, Anna Dominiczak, Alex S F Doney, Shah Ebrahim, Paul Elliott, Michael R Erdos, Karol Estrada, Luigi Ferrucci, Guido Fischer, Nita G Forouhi, Christian Gieger, Harald Grallert, Christopher J Groves, Scott Grundy, Candace Guiducci, David Hadley, Anders Hamsten, Aki S Havulinna, Albert Hofman, Rolf Holle, John W Holloway, Thomas Illig, Bo Isomaa, Leonie C Jacobs, Karen Jameson, Pekka Jousilahti, Fredrik Karpe, Johanna Kuusisto, Jaana Laitinen, G Mark Lathrop, Debbie A Lawlor, Massimo Mangino, Wendy L McArdle, Thomas Meitinger, Mario A Morken, Andrew P Morris, Patricia Munroe, Narisu Narisu, Anna Nordström, Peter Nordström, Ben A Oostra, Colin N A Palmer, Felicity Payne, John F Peden, Inga Prokopenko, Frida Renström, Aimo Ruokonen, Veikko Salomaa, Manjinder S Sandhu, Laura J Scott, Angelo Scuteri, Kaisa Silander, Kijoung Song, Xin Yuan, Heather M Stringham, Amy J Swift, Tiinamaija Tuomi, Manuela Uda, Peter Vollenweider, Gerard Waeber, Chris Wallace, G Bragi Walters, Michael N Weedon, Wellcome Trust Case Control Consortium, Jacqueline C M Witteman, Cuilin Zhang, Weihua Zhang, Mark J Caulfield, Francis S Collins, George Davey Smith, Ian N M Day, Paul W Franks, Andrew T Hattersley, Frank B Hu, Marjo-Riitta Jarvelin, Augustine Kong, Jaspal S Kooner, Markku Laakso, Edward Lakatta, Vincent Mooser, Andrew D Morris, Leena Peltonen, Nilesh J Samani, Timothy D Spector, David P Strachan, Toshiko Tanaka, Jaakko Tuomilehto, André G Uitterlinden, Cornelia M van Duijn, Nicholas J Wareham, Hugh Watkins, Procardis Consortia, Dawn M Waterworth, Michael Boehnke, Panos Deloukas, Leif Groop, David J Hunter, Unnur Thorsteinsdottir, David Schlessinger, H-Erich Wichmann, Timothy M Frayling, Gonçalo R Abecasis, Joel N Hirschhorn, Ruth J F Loos, Kari Stefansson, Karen L Mohlke, Inês Barroso, Mark I McCarthy, Giant ConsortiumGet full text
Published 2009-06-01
Article -
134by Cecilia M. Lindgren, Iris M. Heid, Joshua C. Randall, Claudia Lamina, Valgerdur Steinthorsdottir, Lu Qi, Elizabeth K. Speliotes, Gudmar Thorleifsson, Cristen J. Willer, Blanca M. Herrera, Anne U. Jackson, Noha Lim, Paul Scheet, Nicole Soranzo, Najaf Amin, Yurii S. Aulchenko, John C. Chambers, Alexander Drong, Jian'an Luan, Helen N. Lyon, Fernando Rivadeneira, Serena Sanna, Nicholas J. Timpson, M. Carola Zillikens, Jing Hua Zhao, Peter Almgren, Stefania Bandinelli, Amanda J. Bennett, Richard N. Bergman, Lori L. Bonnycastle, Suzannah J. Bumpstead, Stephen J. Chanock, Lynn Cherkas, Peter Chines, Lachlan Coin, Cyrus Cooper, Gabriel Crawford, Angela Doering, Anna Dominiczak, Alex S. F. Doney, Shah Ebrahim, Paul Elliott, Michael R. Erdos, Karol Estrada, Luigi Ferrucci, Guido Fischer, Nita G. Forouhi, Christian Gieger, Harald Grallert, Christopher J. Groves, Scott Grundy, Candace Guiducci, David Hadley, Anders Hamsten, Aki S. Havulinna, Albert Hofman, Rolf Holle, John W. Holloway, Thomas Illig, Bo Isomaa, Leonie C. Jacobs, Karen Jameson, Pekka Jousilahti, Fredrik Karpe, Johanna Kuusisto, Jaana Laitinen, G. Mark Lathrop, Debbie A. Lawlor, Massimo Mangino, Wendy L. McArdle, Thomas Meitinger, Mario A. Morken, Andrew P. Morris, Patricia Munroe, Narisu Narisu, Anna Nordström, Peter Nordström, Ben A. Oostra, Colin N. A. Palmer, Felicity Payne, John F. Peden, Inga Prokopenko, Frida Renström, Aimo Ruokonen, Veikko Salomaa, Manjinder S. Sandhu, Laura J. Scott, Angelo Scuteri, Kaisa Silander, Kijoung Song, Xin Yuan, Heather M. Stringham, Amy J. Swift, Tiinamaija Tuomi, Manuela Uda, Peter Vollenweider, Gerard Waeber, Chris Wallace, G. Bragi Walters, Michael N. Weedon, The Wellcome Trust Case Control Consortium, Jacqueline C. M. Witteman, Cuilin Zhang, Weihua Zhang, Mark J. Caulfield, Francis S. Collins, George Davey Smith, Ian N. M. Day, Paul W. Franks, Andrew T. Hattersley, Frank B. Hu, Marjo-Riitta Jarvelin, Augustine Kong, Jaspal S. Kooner, Markku Laakso, Edward Lakatta, Vincent Mooser, Andrew D. Morris, Leena Peltonen, Nilesh J. Samani, Timothy D. Spector, David P. Strachan, Toshiko Tanaka, Jaakko Tuomilehto, André G. Uitterlinden, Cornelia M. van Duijn, Nicholas J. Wareham, Hugh Watkins for the PROCARDIS consortia, Dawn M. Waterworth, Michael Boehnke, Panos Deloukas, Leif Groop, David J. Hunter, Unnur Thorsteinsdottir, David Schlessinger, H.-Erich Wichmann, Timothy M. Frayling, Gonçalo R. Abecasis, Joel N. Hirschhorn, Ruth J. F. Loos, Kari Stefansson, Karen L. Mohlke, Inês Barroso, Mark I. McCarthy for the GIANT consortiumGet full text
Published 2009-07-01
Article -
135by Cecilia M. Lindgren, Iris M. Heid, Joshua C. Randall, Claudia Lamina, Valgerdur Steinthorsdottir, Lu Qi, Elizabeth K. Speliotes, Gudmar Thorleifsson, Cristen J. Willer, Blanca M. Herrera, Anne U. Jackson, Noha Lim, Paul Scheet, Nicole Soranzo, Najaf Amin, Yurii S. Aulchenko, John C. Chambers, Alexander Drong, Jian'an Luan, Helen N. Lyon, Fernando Rivadeneira, Serena Sanna, Nicholas J. Timpson, M. Carola Zillikens, Jing Hua Zhao, Peter Almgren, Stefania Bandinelli, Amanda J. Bennett, Richard N. Bergman, Lori L. Bonnycastle, Suzannah J. Bumpstead, Stephen J. Chanock, Lynn Cherkas, Peter Chines, Lachlan Coin, Cyrus Cooper, Gabriel Crawford, Angela Doering, Anna Dominiczak, Alex S. F. Doney, Shah Ebrahim, Paul Elliott, Michael R. Erdos, Karol Estrada, Luigi Ferrucci, Guido Fischer, Nita G. Forouhi, Christian Gieger, Harald Grallert, Christopher J. Groves, Scott Grundy, Candace Guiducci, David Hadley, Anders Hamsten, Aki S. Havulinna, Albert Hofman, Rolf Holle, John W. Holloway, Thomas Illig, Bo Isomaa, Leonie C. Jacobs, Karen Jameson, Pekka Jousilahti, Fredrik Karpe, Johanna Kuusisto, Jaana Laitinen, G. Mark Lathrop, Debbie A. Lawlor, Massimo Mangino, Wendy L. McArdle, Thomas Meitinger, Mario A. Morken, Andrew P. Morris, Patricia Munroe, Narisu Narisu, Anna Nordström, Peter Nordström, Ben A. Oostra, Colin N. A. Palmer, Felicity Payne, John F. Peden, Inga Prokopenko, Frida Renström, Aimo Ruokonen, Veikko Salomaa, Manjinder S. Sandhu, Laura J. Scott, Angelo Scuteri, Kaisa Silander, Kijoung Song, Xin Yuan, Heather M. Stringham, Amy J. Swift, Tiinamaija Tuomi, Manuela Uda, Peter Vollenweider, Gerard Waeber, Chris Wallace, G. Bragi Walters, Michael N. Weedon, Jacqueline C. M. Witteman, Cuilin Zhang, Weihua Zhang, Mark J. Caulfield, Francis S. Collins, George Davey Smith, Ian N. M. Day, Paul W. Franks, Andrew T. Hattersley, Frank B. Hu, Marjo-Riitta Jarvelin, Augustine Kong, Jaspal S. Kooner, Markku Laakso, Edward Lakatta, Vincent Mooser, Andrew D. Morris, Leena Peltonen, Nilesh J. Samani, Timothy D. Spector, David P. Strachan, Toshiko Tanaka, Jaakko Tuomilehto, André G. Uitterlinden, Cornelia M. van Duijn, Nicholas J. Wareham, Hugh Watkins for the PROCARDIS consortia, Dawn M. Waterworth, Michael Boehnke, Panos Deloukas, Leif Groop, David J. Hunter, Unnur Thorsteinsdottir, David Schlessinger, H.-Erich Wichmann, Timothy M. Frayling, Gonçalo R. Abecasis, Joel N. Hirschhorn, Ruth J. F. Loos, Kari Stefansson, Karen L. Mohlke, Inês Barroso, Mark I. McCarthy for the GIANT consortiumGet full text
Published 2009-07-01
Article -
136by Nora Franceschini, Claudia Giambartolomei, Paul S. de Vries, Chris Finan, Joshua C. Bis, Rachael P. Huntley, Ruth C. Lovering, Salman M. Tajuddin, Thomas W. Winkler, Misa Graff, Maryam Kavousi, Caroline Dale, Albert V. Smith, Edith Hofer, Elisabeth M. van Leeuwen, Ilja M. Nolte, Lingyi Lu, Markus Scholz, Muralidharan Sargurupremraj, Niina Pitkänen, Oscar Franzén, Peter K. Joshi, Raymond Noordam, Riccardo E. Marioni, Shih-Jen Hwang, Solomon K. Musani, Ulf Schminke, Walter Palmas, Aaron Isaacs, Adolfo Correa, Alan B. Zonderman, Albert Hofman, Alexander Teumer, Amanda J. Cox, André G. Uitterlinden, Andrew Wong, Andries J. Smit, Anne B. Newman, Annie Britton, Arno Ruusalepp, Bengt Sennblad, Bo Hedblad, Bogdan Pasaniuc, Brenda W. Penninx, Carl D. Langefeld, Christina L. Wassel, Christophe Tzourio, Cristiano Fava, Damiano Baldassarre, Daniel H. O’Leary, Daniel Teupser, Diana Kuh, Elena Tremoli, Elmo Mannarino, Enzo Grossi, Eric Boerwinkle, Eric E. Schadt, Erik Ingelsson, Fabrizio Veglia, Fernando Rivadeneira, Frank Beutner, Ganesh Chauhan, Gerardo Heiss, Harold Snieder, Harry Campbell, Henry Völzke, Hugh S. Markus, Ian J. Deary, J. Wouter Jukema, Jacqueline de Graaf, Jacqueline Price, Janne Pott, Jemma C. Hopewell, Jingjing Liang, Joachim Thiery, Jorgen Engmann, Karl Gertow, Kenneth Rice, Kent D. Taylor, Klodian Dhana, Lambertus A. L. M. Kiemeney, Lars Lind, Laura M. Raffield, Lenore J. Launer, Lesca M. Holdt, Marcus Dörr, Martin Dichgans, Matthew Traylor, Matthias Sitzer, Meena Kumari, Mika Kivimaki, Mike A. Nalls, Olle Melander, Olli Raitakari, Oscar H. Franco, Oscar L. Rueda-Ochoa, Panos Roussos, Peter H. Whincup, Philippe Amouyel, Philippe Giral, Pramod Anugu, Quenna Wong, Rainer Malik, Rainer Rauramaa, Ralph Burkhardt, Rebecca Hardy, Reinhold Schmidt, Renée de Mutsert, Richard W. Morris, Rona J. Strawbridge, S. Goya Wannamethee, Sara Hägg, Sonia Shah, Stela McLachlan, Stella Trompet, Sudha Seshadri, Sudhir Kurl, Susan R. Heckbert, Susan Ring, Tamara B. Harris, Terho Lehtimäki, Tessel E. Galesloot, Tina Shah, Ulf de Faire, Vincent Plagnol, Wayne D. Rosamond, Wendy Post, Xiaofeng Zhu, Xiaoling Zhang, Xiuqing Guo, Yasaman Saba, MEGASTROKE Consortium, Abbas Dehghan, Adrie Seldenrijk, Alanna C. Morrison, Anders Hamsten, Bruce M. Psaty, Cornelia M. van Duijn, Deborah A. Lawlor, Dennis O. Mook-Kanamori, Donald W. Bowden, Helena Schmidt, James F. Wilson, James G. Wilson, Jerome I. Rotter, Joanna M. Wardlaw, John Deanfield, Julian Halcox, Leo-Pekka Lyytikäinen, Markus Loeffler, Michele K. Evans, Stéphanie Debette, Steve E. Humphries, Uwe Völker, Vilmundur Gudnason, Aroon D. Hingorani, Johan L. M. Björkegren, Juan P. Casas, Christopher J. O’DonnellGet full text
Published 2018-12-01
Article -
137by Nicholette D Palmer, Caitrin W McDonough, Pamela J Hicks, Bong H Roh, Maria R Wing, S Sandy An, Jessica M Hester, Jessica N Cooke, Meredith A Bostrom, Megan E Rudock, Matthew E Talbert, Joshua P Lewis, DIAGRAM Consortium, MAGIC Investigators, Assiamira Ferrara, Lingyi Lu, Julie T Ziegler, Michele M Sale, Jasmin Divers, Daniel Shriner, Adebowale Adeyemo, Charles N Rotimi, Maggie C Y Ng, Carl D Langefeld, Barry I Freedman, Donald W Bowden, Benjamin F Voight, Laura J Scott, Valgerdur Steinthorsdottir, Andrew P Morris, Christian Dina, Ryan P Welch, Eleftheria Zeggini, Cornelia Huth, Yurii S Aulchenko, Gudmar Thorleifsson, Laura J McCulloch, Teresa Ferreira, Harald Grallert, Najaf Amin, Guanming Wu, Cristen J Willer, Soumya Raychaudhuri, Steve A McCarroll, Claudia Langenberg, Oliver M Hofmann, Josée Dupuis, Lu Qi, Ayellet V Segrè, Mandy van Hoek, Pau Navarro, Kristin Ardlie, Beverley Balkau, Rafn Benediktsson, Amanda J Bennett, Roza Blagieva, Eric Boerwinkle, Lori L Bonnycastle, Kristina Bengtsson Boström, Bert Bravenboer, Suzannah Bumpstead, Noël P Burtt, Guillaume Charpentier, Peter S Chines, Marilyn Cornelis, David J Couper, Gabe Crawford, Alex S F Doney, Katherine S Elliott, Amanda L Elliott, Michael R Erdos, Caroline S Fox, Christopher S Franklin, Martha Ganser, Christian Gieger, Niels Grarup, Todd Green, Simon Griffin, Christopher J Groves, Candace Guiducci, Samy Hadjadj, Neelam Hassanali, Christian Herder, Bo Isomaa, Anne U Jackson, Paul R V Johnson, Torben Jørgensen, Wen H L Kao, Norman Klopp, Augustine Kong, Peter Kraft, Johanna Kuusisto, Torsten Lauritzen, Man Li, Aloysius Lieverse, Cecilia M Lindgren, Valeriya Lyssenko, Michel Marre, Thomas Meitinger, Kristian Midthjell, Mario A Morken, Narisu Narisu, Peter Nilsson, Katharine R Owen, Felicity Payne, John R B Perry, Ann-Kristin Petersen, Carl Platou, Christine Proença, Inga Prokopenko, Wolfgang Rathmann, N William Rayner, Neil R Robertson, Ghislain Rocheleau, Michael Roden, Michael J Sampson, Richa Saxena, Beverley M Shields, Peter Shrader, Gunnar Sigurdsson, Thomas Sparsø, Klaus Strassburger, Heather M Stringham, Qi Sun, Amy J Swift, Barbara Thorand, Jean Tichet, Tiinamaija Tuomi, Rob M van Dam, Timon W van Haeften, Thijs van Herpt, Jana V van Vliet-Ostaptchouk, G Bragi Walters, Michael N Weedon, Cisca Wijmenga, Jacqueline Witteman, Richard N Bergman, Stephane Cauchi, Francis S Collins, Anna L Gloyn, Ulf Gyllensten, Torben Hansen, Winston A Hide, Graham A Hitman, Albert Hofman, David J Hunter, Kristian Hveem, Markku Laakso, Karen L Mohlke, Andrew D Morris, Colin N A Palmer, Peter P Pramstaller, Igor Rudan, Eric Sijbrands, Lincoln D Stein, Jaakko Tuomilehto, Andre Uitterlinden, Mark Walker, Nicholas J Wareham, Richard M Watanabe, Goncalo R Abecasis, Bernhard O Boehm, Harry Campbell, Mark J Daly, Andrew T Hattersley, Frank B Hu, James B Meigs, James S Pankow, Oluf Pedersen, H-Erich Wichmann, Inês Barroso, Jose C Florez, Timothy M Frayling, Leif Groop, Rob Sladek, Unnur Thorsteinsdottir, James F Wilson, Thomas Illig, Philippe Froguel, Cornelia M van Duijn, Kari Stefansson, David Altshuler, Michael Boehnke, Mark I McCarthy, Nicole Soranzo, Eleanor Wheeler, Nicole L Glazer, Nabila Bouatia-Naji, Reedik Mägi, Joshua Randall, Toby Johnson, Paul Elliott, Denis Rybin, Peter Henneman, Abbas Dehghan, Jouke Jan Hottenga, Kijoung Song, Anuj Goel, Josephine M Egan, Taina Lajunen, Alex Doney, Stavroula Kanoni, Christine Cavalcanti-Proença, Meena Kumari, Nicholas J Timpson, Carina Zabena, Erik Ingelsson, Ping An, Jeffrey O'Connell, Jian'an Luan, Amanda Elliott, Steven A McCarroll, Rosa Maria Roccasecca, François Pattou, Praveen Sethupathy, Yavuz Ariyurek, Philip Barter, John P Beilby, Yoav Ben-Shlomo, Sven Bergmann, Murielle Bochud, Amélie Bonnefond, Knut Borch-Johnsen, Yvonne Böttcher, Eric Brunner, Suzannah J Bumpstead, Yii-Der Ida Chen, Peter Chines, Robert Clarke, Lachlan J M Coin, Matthew N Cooper, Laura Crisponi, Ian N M Day, Eco J C de Geus, Jerome Delplanque, Annette C Fedson, Antje Fischer-Rosinsky, Nita G Forouhi, Rune Frants, Maria Grazia Franzosi, Pilar Galan, Mark O Goodarzi, Jürgen Graessler, Scott Grundy, Rhian Gwilliam, Göran Hallmans, Naomi Hammond, Xijing Han, Anna-Liisa Hartikainen, Caroline Hayward, Simon C Heath, Serge Hercberg, Andrew A Hicks, David R Hillman, Aroon D Hingorani, Jennie Hui, Joe Hung, Antti Jula, Marika Kaakinen, Jaakko Kaprio, Y Antero Kesaniemi, Mika Kivimaki, Beatrice Knight, Seppo Koskinen, Peter Kovacs, Kirsten Ohm Kyvik, G Mark Lathrop, Debbie A Lawlor, Olivier Le Bacquer, Cécile Lecoeur, Yun Li, Robert Mahley, Massimo Mangino, Alisa K Manning, María Teresa Martínez-Larrad, Jarred B McAteer, Ruth McPherson, Christa Meisinger, David Melzer, David Meyre, Braxton D Mitchell, Sutapa Mukherjee, Silvia Naitza, Matthew J Neville, Ben A Oostra, Marco Orrù, Ruth Pakyz, Giuseppe Paolisso, Cristian Pattaro, Daniel Pearson, John F Peden, Nancy L Pedersen, Markus Perola, Andreas F H Pfeiffer, Irene Pichler, Ozren Polasek, Danielle Posthuma, Simon C Potter, Anneli Pouta, Michael A Province, Bruce M Psaty, Nigel W Rayner, Kenneth Rice, Samuli Ripatti, Fernando Rivadeneira, Olov Rolandsson, Annelli Sandbaek, Manjinder Sandhu, Serena Sanna, Avan Aihie Sayer, Paul Scheet, Udo Seedorf, Stephen J Sharp, Beverley Shields, Eric J G Sijbrands, Angela Silveira, Laila Simpson, Andrew Singleton, Nicholas L Smith, Ulla Sovio, Amy Swift, Holly Syddall, Ann-Christine Syvänen, Toshiko Tanaka, Anke Tönjes, André G Uitterlinden, Ko Willems van Dijk, Dhiraj Varma, Sophie Visvikis-Siest, Veronique Vitart, Nicole Vogelzangs, Gérard Waeber, Peter J Wagner, Andrew Walley, Kim L Ward, Hugh Watkins, Sarah H Wild, Gonneke Willemsen, Jaqueline C M Witteman, John W G Yarnell, Diana Zelenika, Björn Zethelius, Guangju Zhai, Jing Hua Zhao, M Carola Zillikens, Ingrid B Borecki, Ruth J F Loos, Pierre Meneton, Patrik K E Magnusson, David M Nathan, Gordon H Williams, Kaisa Silander, Veikko Salomaa, George Davey Smith, Stefan R Bornstein, Peter Schwarz, Joachim Spranger, Fredrik Karpe, Alan R Shuldiner, Cyrus Cooper, George V Dedoussis, Manuel Serrano-Ríos, Lars Lind, Lyle J Palmer, Paul W Franks, Shah Ebrahim, Michael Marmot, W H Linda Kao, Peter Paul Pramstaller, Alan F Wright, Michael Stumvoll, Anders Hamsten, Thomas A Buchanan, Timo T Valle, Jerome I Rotter, David S Siscovick, Brenda W J H Penninx, Dorret I Boomsma, Panos Deloukas, Timothy D Spector, Luigi Ferrucci, Antonio Cao, Angelo Scuteri, David Schlessinger, Manuela Uda, Aimo Ruokonen, Marjo-Riitta Jarvelin, Dawn M Waterworth, Peter Vollenweider, Leena Peltonen, Vincent Mooser, Robert SladekGet full text
Published 2012-01-01
Article -
138by David W Clark, Yukinori Okada, Kristjan H S Moore, Dan Mason, Nicola Pirastu, Ilaria Gandin, Hannele Mattsson, Catriona L K Barnes, Kuang Lin, Jing Hua Zhao, Patrick Deelen, Rebecca Rohde, Claudia Schurmann, Xiuqing Guo, Franco Giulianini, Weihua Zhang, Carolina Medina-Gomez, Robert Karlsson, Yanchun Bao, Traci M Bartz, Clemens Baumbach, Ginevra Biino, Matthew J Bixley, Marco Brumat, Jin-Fang Chai, Tanguy Corre, Diana L Cousminer, Annelot M Dekker, David A Eccles, Kristel R van Eijk, Christian Fuchsberger, He Gao, Marine Germain, Scott D Gordon, Hugoline G de Haan, Sarah E Harris, Edith Hofer, Alicia Huerta-Chagoya, Catherine Igartua, Iris E Jansen, Yucheng Jia, Tim Kacprowski, Torgny Karlsson, Marcus E Kleber, Shengchao Alfred Li, Ruifang Li-Gao, Anubha Mahajan, Koichi Matsuda, Karina Meidtner, Weihua Meng, May E Montasser, Peter J van der Most, Matthias Munz, Teresa Nutile, Teemu Palviainen, Gauri Prasad, Rashmi B Prasad, Tallapragada Divya Sri Priyanka, Federica Rizzi, Erika Salvi, Bishwa R Sapkota, Daniel Shriner, Line Skotte, Melissa C Smart, Albert Vernon Smith, Ashley van der Spek, Cassandra N Spracklen, Rona J Strawbridge, Salman M Tajuddin, Stella Trompet, Constance Turman, Niek Verweij, Clara Viberti, Lihua Wang, Helen R Warren, Robyn E Wootton, Lisa R Yanek, Jie Yao, Noha A Yousri, Wei Zhao, Adebowale A Adeyemo, Saima Afaq, Carlos Alberto Aguilar-Salinas, Masato Akiyama, Matthew L Albert, Matthew A Allison, Maris Alver, Tin Aung, Fereidoun Azizi, Amy R Bentley, Heiner Boeing, Eric Boerwinkle, Judith B Borja, Gert J de Borst, Erwin P Bottinger, Linda Broer, Harry Campbell, Stephen Chanock, Miao-Li Chee, Guanjie Chen, Yii-Der I Chen, Zhengming Chen, Yen-Feng Chiu, Massimiliano Cocca, Francis S Collins, Maria Pina Concas, Janie Corley, Giovanni Cugliari, Rob M van Dam, Anna Damulina, Maryam S Daneshpour, Felix R Day, Graciela E Delgado, Klodian Dhana, Alexander S F Doney, Marcus Dörr, Ayo P Doumatey, Nduna Dzimiri, S Sunna Ebenesersdóttir, Joshua Elliott, Paul Elliott, Ralf Ewert, Janine F Felix, Krista Fischer, Barry I Freedman, Giorgia Girotto, Anuj Goel, Martin Gögele, Mark O Goodarzi, Mariaelisa Graff, Einat Granot-Hershkovitz, Francine Grodstein, Simonetta Guarrera, Daniel F Gudbjartsson, Kamran Guity, Bjarni Gunnarsson, Yu Guo, Saskia P Hagenaars, Christopher A Haiman, Avner Halevy, Tamara B Harris, Mehdi Hedayati, David A van Heel, Makoto Hirata, Imo Höfer, Chao Agnes Hsiung, Jinyan Huang, Yi-Jen Hung, M Arfan Ikram, Anuradha Jagadeesan, Pekka Jousilahti, Yoichiro Kamatani, Masahiro Kanai, Nicola D Kerrison, Thorsten Kessler, Kay-Tee Khaw, Chiea Chuen Khor, Dominique P V de Kleijn, Woon-Puay Koh, Ivana Kolcic, Peter Kraft, Bernhard K Krämer, Zoltán Kutalik, Johanna Kuusisto, Claudia Langenberg, Lenore J Launer, Deborah A Lawlor, I-Te Lee, Wen-Jane Lee, Markus M Lerch, Liming Li, Jianjun Liu, Marie Loh, Stephanie J London, Stephanie Loomis, Yingchang Lu, Jian’an Luan, Reedik Mägi, Ani W Manichaikul, Paolo Manunta, Gísli Másson, Nana Matoba, Xue W Mei, Christa Meisinger, Thomas Meitinger, Massimo Mezzavilla, Lili Milani, Iona Y Millwood, Yukihide Momozawa, Amy Moore, Pierre-Emmanuel Morange, Hortensia Moreno-Macías, Trevor A Mori, Alanna C Morrison, Taulant Muka, Yoshinori Murakami, Alison D Murray, Renée de Mutsert, Josyf C Mychaleckyj, Mike A Nalls, Matthias Nauck, Matt J Neville, Ilja M Nolte, Ken K Ong, Lorena Orozco, Sandosh Padmanabhan, Gunnar Pálsson, James S Pankow, Cristian Pattaro, Alison Pattie, Ozren Polasek, Neil Poulter, Peter P Pramstaller, Lluis Quintana-Murci, Katri Räikkönen, Sarju Ralhan, Dabeeru C Rao, Wouter van Rheenen, Stephen S Rich, Paul M Ridker, Cornelius A Rietveld, Antonietta Robino, Frank J A van Rooij, Daniela Ruggiero, Yasaman Saba, Charumathi Sabanayagam, Maria Sabater-Lleal, Cinzia Felicita Sala, Veikko Salomaa, Kevin Sandow, Helena Schmidt, Laura J Scott, William R Scott, Bahareh Sedaghati-Khayat, Bengt Sennblad, Jessica van Setten, Peter J Sever, Wayne H-H Sheu, Yuan Shi, Smeeta Shrestha, Sharvari Rahul Shukla, Jon K Sigurdsson, Timo Tonis Sikka, Jai Rup Singh, Blair H Smith, Alena Stančáková, Alice Stanton, John M Starr, Lilja Stefansdottir, Leon Straker, Patrick Sulem, Gardar Sveinbjornsson, Morris A Swertz, Adele M Taylor, Kent D Taylor, Natalie Terzikhan, Yih-Chung Tham, Gudmar Thorleifsson, Unnur Thorsteinsdottir, Annika Tillander, Russell P Tracy, Teresa Tusié-Luna, Ioanna Tzoulaki, Simona Vaccargiu, Jagadish Vangipurapu, Jan H Veldink, Veronique Vitart, Uwe Völker, Eero Vuoksimaa, Salma M Wakil, Melanie Waldenberger, Gurpreet S Wander, Ya Xing Wang, Nicholas J Wareham, Sarah Wild, Chittaranjan S Yajnik, Jian-Min Yuan, Lingyao Zeng, Liang Zhang, Jie Zhou, Najaf Amin, Folkert W Asselbergs, Stephan J L Bakker, Diane M Becker, Benjamin Lehne, David A Bennett, Leonard H van den Berg, Sonja I Berndt, Dwaipayan Bharadwaj, Lawrence F Bielak, Murielle Bochud, Mike Boehnke, Claude Bouchard, Jonathan P Bradfield, Jennifer A Brody, Archie Campbell, Shai Carmi, Mark J Caulfield, David Cesarini, John C Chambers, Giriraj Ratan Chandak, Ching-Yu Cheng, Marina Ciullo, Marilyn Cornelis, Daniele Cusi, George Davey Smith, Ian J Deary, Rajkumar Dorajoo, Cornelia M van Duijn, David Ellinghaus, Jeanette Erdmann, Johan G Eriksson, Evangelos Evangelou, Michele K Evans, Jessica D Faul, Bjarke Feenstra, Mary Feitosa, Sylvain Foisy, Andre Franke, Yechiel Friedlander, Paolo Gasparini, Christian Gieger, Clicerio Gonzalez, Philippe Goyette, Struan F A Grant, Lyn R Griffiths, Leif Groop, Vilmundur Gudnason, Ulf Gyllensten, Hakon Hakonarson, Anders Hamsten, Pim van der Harst, Chew-Kiat Heng, Andrew A Hicks, Hagit Hochner, Heikki Huikuri, Steven C Hunt, Vincent W V Jaddoe, Philip L De Jager, Magnus Johannesson, Åsa Johansson, Jost B Jonas, J Wouter Jukema, Juhani Junttila, Jaakko Kaprio, Sharon L. R. Kardia, Fredrik Karpe, Meena Kumari, Markku Laakso, Sander W van der Laan, Jari Lahti, Matthias Laudes, Rodney A Lea, Wolfgang Lieb, Thomas Lumley, Nicholas G Martin, Winfried März, Giuseppe Matullo, Mark I McCarthy, Sarah E Medland, Tony R Merriman, Andres Metspalu, Brian F Meyer, Karen L Mohlke, Grant W Montgomery, Dennis Mook-Kanamori, Patricia B Munroe, Kari E North, Dale R Nyholt, Jeffery R O’connell, Carole Ober, Albertine J Oldehinkel, Walter Palmas, Colin Palmer, Gerard G Pasterkamp, Etienne Patin, Craig E Pennell, Louis Perusse, Patricia A Peyser, Mario Pirastu, Tinca J. C. Polderman, David J Porteous, Danielle Posthuma, Bruce M Psaty, John D Rioux, Fernando Rivadeneira, Charles Rotimi, Jerome I Rotter, Igor Rudan, Hester M Den Ruijter, Dharambir K Sanghera, Naveed Sattar, Reinhold Schmidt, Matthias B Schulze, Heribert Schunkert, Robert A Scott, Alan R Shuldiner, Xueling Sim, Neil Small, Jennifer A Smith, Nona Sotoodehnia, E-Shyong Tai, Alexander Teumer, Nicholas J Timpson, Daniela Toniolo, David-Alexandre Tregouet, Tiinamaija Tuomi, Peter Vollenweider, Carol A Wang, David R Weir, John B Whitfield, Cisca Wijmenga, Tien-Yin Wong, John Wright, Jingyun Yang, Lei Yu, Babette S Zemel, Alan B Zonderman, Markus Perola, Patrik K. E. Magnusson, André G Uitterlinden, Jaspal S Kooner, Daniel I Chasman, Ruth J. F. Loos, Nora Franceschini, Lude Franke, Chris S Haley, Caroline Hayward, Robin G Walters, John R. B. Perry, Tōnu Esko, Agnar Helgason, Kari Stefansson, Peter K Joshi, Michiaki Kubo, James F WilsonGet full text
Published 2019-10-01
Article -
139by Zari Dastani, Marie-France Hivert, Nicholas Timpson, John R B Perry, Xin Yuan, Robert A Scott, Peter Henneman, Iris M Heid, Jorge R Kizer, Leo-Pekka Lyytikäinen, Christian Fuchsberger, Toshiko Tanaka, Andrew P Morris, Kerrin Small, Aaron Isaacs, Marian Beekman, Stefan Coassin, Kurt Lohman, Lu Qi, Stavroula Kanoni, James S Pankow, Hae-Won Uh, Ying Wu, Aurelian Bidulescu, Laura J Rasmussen-Torvik, Celia M T Greenwood, Martin Ladouceur, Jonna Grimsby, Alisa K Manning, Ching-Ti Liu, Jaspal Kooner, Vincent E Mooser, Peter Vollenweider, Karen A Kapur, John Chambers, Nicholas J Wareham, Claudia Langenberg, Rune Frants, Ko Willems-Vandijk, Ben A Oostra, Sara M Willems, Claudia Lamina, Thomas W Winkler, Bruce M Psaty, Russell P Tracy, Jennifer Brody, Ida Chen, Jorma Viikari, Mika Kähönen, Peter P Pramstaller, David M Evans, Beate St Pourcain, Naveed Sattar, Andrew R Wood, Stefania Bandinelli, Olga D Carlson, Josephine M Egan, Stefan Böhringer, Diana van Heemst, Lyudmyla Kedenko, Kati Kristiansson, Marja-Liisa Nuotio, Britt-Marie Loo, Tamara Harris, Melissa Garcia, Alka Kanaya, Margot Haun, Norman Klopp, H-Erich Wichmann, Panos Deloukas, Efi Katsareli, David J Couper, Bruce B Duncan, Margreet Kloppenburg, Linda S Adair, Judith B Borja, DIAGRAM+ Consortium, MAGIC Consortium, GLGC Investigators, MuTHER Consortium, James G Wilson, Solomon Musani, Xiuqing Guo, Toby Johnson, Robert Semple, Tanya M Teslovich, Matthew A Allison, Susan Redline, Sarah G Buxbaum, Karen L Mohlke, Ingrid Meulenbelt, Christie M Ballantyne, George V Dedoussis, Frank B Hu, Yongmei Liu, Bernhard Paulweber, Timothy D Spector, P Eline Slagboom, Luigi Ferrucci, Antti Jula, Markus Perola, Olli Raitakari, Jose C Florez, Veikko Salomaa, Johan G Eriksson, Timothy M Frayling, Andrew A Hicks, Terho Lehtimäki, George Davey Smith, David S Siscovick, Florian Kronenberg, Cornelia van Duijn, Ruth J F Loos, Dawn M Waterworth, James B Meigs, Josee Dupuis, J Brent Richards, Benjamin F Voight, Laura J Scott, Valgerdur Steinthorsdottir, Christian Dina, Ryan P Welch, Eleftheria Zeggini, Cornelia Huth, Yurii S Aulchenko, Gudmar Thorleifsson, Laura J McCulloch, Teresa Ferreira, Harald Grallert, Najaf Amin, Guanming Wu, Cristen J Willer, Soumya Raychaudhuri, Steve A McCarroll, Oliver M Hofmann, Ayellet V Segrè, Mandy van Hoek, Pau Navarro, Kristin Ardlie, Beverley Balkau, Rafn Benediktsson, Amanda J Bennett, Roza Blagieva, Eric Boerwinkle, Lori L Bonnycastle, Kristina Bengtsson Boström, Bert Bravenboer, Suzannah Bumpstead, Noël P Burtt, Guillaume Charpentier, Peter S Chines, Marilyn Cornelis, Gabe Crawford, Alex S F Doney, Katherine S Elliott, Amanda L Elliott, Michael R Erdos, Caroline S Fox, Christopher S Franklin, Martha Ganser, Christian Gieger, Niels Grarup, Todd Green, Simon Griffin, Christopher J Groves, Candace Guiducci, Samy Hadjadj, Neelam Hassanali, Christian Herder, Bo Isomaa, Anne U Jackson, Paul R V Johnson, Torben Jørgensen, Wen H L Kao, Augustine Kong, Peter Kraft, Johanna Kuusisto, Torsten Lauritzen, Man Li, Aloysius Lieverse, Cecilia M Lindgren, Valeriya Lyssenko, Michel Marre, Thomas Meitinger, Kristian Midthjell, Mario A Morken, Narisu Narisu, Peter Nilsson, Katharine R Owen, Felicity Payne, Ann-Kristin Petersen, Carl Platou, Christine Proença, Inga Prokopenko, Wolfgang Rathmann, N William Rayner, Neil R Robertson, Ghislain Rocheleau, Michael Roden, Michael J Sampson, Richa Saxena, Beverley M Shields, Peter Shrader, Gunnar Sigurdsson, Thomas Sparsø, Klaus Strassburger, Heather M Stringham, Qi Sun, Amy J Swift, Barbara Thorand, Jean Tichet, Tiinamaija Tuomi, Rob M van Dam, Timon W van Haeften, Thijs van Herpt, Jana V van Vliet-Ostaptchouk, G Bragi Walters, Michael N Weedon, Cisca Wijmenga, Jacqueline Witteman, Richard N Bergman, Stephane Cauchi, Francis S Collins, Anna L Gloyn, Ulf Gyllensten, Torben Hansen, Winston A Hide, Graham A Hitman, Albert Hofman, David J Hunter, Kristian Hveem, Markku Laakso, Andrew D Morris, Colin N A Palmer, Igor Rudan, Eric Sijbrands, Lincoln D Stein, Jaakko Tuomilehto, Andre Uitterlinden, Mark Walker, Richard M Watanabe, Goncalo R Abecasis, Bernhard O Boehm, Harry Campbell, Mark J Daly, Andrew T Hattersley, Oluf Pedersen, Inês Barroso, Leif Groop, Rob Sladek, Unnur Thorsteinsdottir, James F Wilson, Thomas Illig, Philippe Froguel, Cornelia M van Duijn, Kari Stefansson, David Altshuler, Michael Boehnke, Mark I McCarthy, Nicole Soranzo, Eleanor Wheeler, Nicole L Glazer, Nabila Bouatia-Naji, Reedik Mägi, Joshua Randall, Paul Elliott, Denis Rybin, Abbas Dehghan, Jouke Jan Hottenga, Kijoung Song, Anuj Goel, Taina Lajunen, Alex Doney, Christine Cavalcanti-Proença, Meena Kumari, Nicholas J Timpson, Carina Zabena, Erik Ingelsson, Ping An, Jeffrey O'Connell, Jian'an Luan, Amanda Elliott, Steven A McCarroll, Rosa Maria Roccasecca, François Pattou, Praveen Sethupathy, Yavuz Ariyurek, Philip Barter, John P Beilby, Yoav Ben-Shlomo, Sven Bergmann, Murielle Bochud, Amélie Bonnefond, Knut Borch-Johnsen, Yvonne Böttcher, Eric Brunner, Suzannah J Bumpstead, Yii-Der Ida Chen, Peter Chines, Robert Clarke, Lachlan J M Coin, Matthew N Cooper, Laura Crisponi, Ian N M Day, Eco J C de Geus, Jerome Delplanque, Annette C Fedson, Antje Fischer-Rosinsky, Nita G Forouhi, Maria Grazia Franzosi, Pilar Galan, Mark O Goodarzi, Jürgen Graessler, Scott Grundy, Rhian Gwilliam, Göran Hallmans, Naomi Hammond, Xijing Han, Anna-Liisa Hartikainen, Caroline Hayward, Simon C Heath, Serge Hercberg, David R Hillman, Aroon D Hingorani, Jennie Hui, Joe Hung, Marika Kaakinen, Jaakko Kaprio, Y Antero Kesaniemi, Mika Kivimaki, Beatrice Knight, Seppo Koskinen, Peter Kovacs, Kirsten Ohm Kyvik, G Mark Lathrop, Debbie A Lawlor, Olivier Le Bacquer, Cécile Lecoeur, Yun Li, Robert Mahley, Massimo Mangino, María Teresa Martínez-Larrad, Jarred B McAteer, Ruth McPherson, Christa Meisinger, David Melzer, David Meyre, Braxton D Mitchell, Sutapa Mukherjee, Silvia Naitza, Matthew J Neville, Marco Orrù, Ruth Pakyz, Giuseppe Paolisso, Cristian Pattaro, Daniel Pearson, John F Peden, Nancy L Pedersen, Andreas F H Pfeiffer, Irene Pichler, Ozren Polasek, Danielle Posthuma, Simon C Potter, Anneli Pouta, Michael A Province, Nigel W Rayner, Kenneth Rice, Samuli Ripatti, Fernando Rivadeneira, Olov Rolandsson, Annelli Sandbaek, Manjinder Sandhu, Serena Sanna, Avan Aihie Sayer, Paul Scheet, Udo Seedorf, Stephen J Sharp, Beverley Shields, Gunnar Sigurðsson, Eric J G Sijbrands, Angela Silveira, Laila Simpson, Andrew Singleton, Nicholas L Smith, Ulla Sovio, Amy Swift, Holly Syddall, Ann-Christine Syvänen, Anke Tönjes, André G Uitterlinden, Ko Willems van Dijk, Dhiraj Varma, Sophie Visvikis-Siest, Veronique Vitart, Nicole Vogelzangs, Gérard Waeber, Peter J Wagner, Andrew Walley, Kim L Ward, Hugh Watkins, Sarah H Wild, Gonneke Willemsen, Jaqueline C M Witteman, John W G Yarnell, Diana Zelenika, Björn Zethelius, Guangju Zhai, Jing Hua Zhao, M Carola Zillikens, DIAGRAM Consortium, GIANT Consortium, Global B Pgen Consortium, Ingrid B Borecki, Pierre Meneton, Patrik K E Magnusson, David M Nathan, Gordon H Williams, Kaisa Silander, Stefan R Bornstein, Peter Schwarz, Joachim Spranger, Fredrik Karpe, Alan R Shuldiner, Cyrus Cooper, Manuel Serrano-Ríos, Lars Lind, Lyle J Palmer, Frank B Hu, Paul W Franks, Shah Ebrahim, Michael Marmot, W H Linda Kao, Peter Paul Pramstaller, Alan F Wright, Michael Stumvoll, Anders Hamsten, Procardis Consortium, Thomas A Buchanan, Timo T Valle, Jerome I Rotter, Brenda W J H Penninx, Dorret I Boomsma, Antonio Cao, Angelo Scuteri, David Schlessinger, Manuela Uda, Aimo Ruokonen, Marjo-Riitta Jarvelin, Leena Peltonen, Vincent Mooser, Robert Sladek, MAGIC investigators, GLGC Consortium, Kiran Musunuru, Albert V Smith, Andrew C Edmondson, Ioannis M Stylianou, Masahiro Koseki, James P Pirruccello, Daniel I Chasman, Christopher T Johansen, Sigrid W Fouchier, Gina M Peloso, Maja Barbalic, Sally L Ricketts, Joshua C Bis, Mary F Feitosa, Marju Orho-Melander, Olle Melander, Xiaohui Li, Mingyao Li, Yoon Shin Cho, Min Jin Go, Young Jin Kim, Jong-Young Lee, Taesung Park, Kyunga Kim, Xueling Sim, Rick Twee-Hee Ong, Damien C Croteau-Chonka, Leslie A Lange, Joshua D Smith, Andreas Ziegler, Weihua Zhang, Robert Y L Zee, John B Whitfield, John R Thompson, Ida Surakka, Tim D Spector, Johannes H Smit, Juha Sinisalo, James Scott, Juha Saharinen, Chiara Sabatti, Lynda M Rose, Robert Roberts, Mark Rieder, Alex N Parker, Guillaume Pare, Christopher J O'Donnell, Markku S Nieminen, Deborah A Nickerson, Grant W Montgomery, Wendy McArdle, David Masson, Nicholas G Martin, Fabio Marroni, Gavin Lucas, Robert Luben, Marja-Liisa Lokki, Guillaume Lettre, Lenore J Launer, Edward G Lakatta, Reijo Laaksonen, Kirsten O Kyvik, Inke R König, Kay-Tee Khaw, Lee M Kaplan, Åsa Johansson, A Cecile J W Janssens, Wilmar Igl, G Kees Hovingh, Christian Hengstenberg, Aki S Havulinna, Nicholas D Hastie, Tamara B Harris, Talin Haritunians, Alistair S Hall, Leif C Groop, Elena Gonzalez, Nelson B Freimer, Jeanette Erdmann, Kenechi G Ejebe, Angela Döring, Anna F Dominiczak, Serkalem Demissie, Panagiotis Deloukas, Ulf de Faire, Gabriel Crawford, Yii-der I Chen, Mark J Caulfield, S Matthijs Boekholdt, Themistocles L Assimes, Thomas Quertermous, Mark Seielstad, Tien Y Wong, E-Shyong Tai, Alan B Feranil, Christopher W Kuzawa, Herman A Taylor, Stacey B Gabriel, Hilma Holm, Vilmundur Gudnason, Ronald M Krauss, Jose M Ordovas, Patricia B Munroe, Jaspal S Kooner, Alan R Tall, Robert A Hegele, John J P Kastelein, Eric E Schadt, David P Strachan, Muredach P Reilly, Nilesh J Samani, Heribert Schunkert, L Adrienne Cupples, Manjinder S Sandhu, Paul M Ridker, Daniel J Rader, Sekar KathiresanGet full text
Published 2012-01-01
Article